پیام خود را بنویسید

مدیر عامل شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری البرز ؛ رشد بیش از ۲۱ درصدی بانوان مخترع در آمار اختراعات سال ۱۴۰۰

 | تاریخ ارسال: 1401/4/27 | 
موسسه دانش بنیان نوفن حامی البرز  مستقر در پارک علم و فناوری البرز با استناد به اطلاعات منتشر شده در پایگاه تحلیل و جستجو دارایی های فکری دارکوب، آمار اختراعات در سال ۱۴۰۰ را منتشر کرد.
 این آمار نشان دهنده اطلاعات جامعی از فعالیت های صورت گرفته در حوزه اختراعات توسط مخترعان و اداره ثبت اختراعات ایران می باشد.  
بر اساس این آمار در سال ۱۴۰۰ حدودا ۹۷۲۳ اظهارنامه (با کاهش ۷.۴ % نسبت به سال ۱۳۹۹) در اداره ثبت اختراعات ایران به ثبت رسیده است که تعداد ۲۴۵۹ اظهارنامه، معادل۲۵.۲% تبدیل به گواهی ثبت اختراع شده است.
 لازم به ذکر است تاریخ اظهارنامه برخی از اختراعاتی که در سال ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است مربوط به سال های قبل می باشد. در این سال تعداد ۱۸۹ اختراع با حق تقدم خارج از کشور در ایران به ثبت رسیده است.
هر اختراع بر اساس تشخیص مرجع استعلام می تواند دارای یک یا چند طبقه بندی بین المللی از نظر زمینه فنی اختراع باشد. در سال ۱۴۰۰ طبقه A که مربوط به نیازهای بشری شامل کشاورزی، مواد غذایی، کالاهای خانگی یا شخصی، بهداشت و سرگرمی با تعداد ۱۹۸۷ دارای بیشترین اختراع ثبت شده است و پس از آن طبقه B که در خصوص عملیات اجرایی، حمل و نقل با تعداد ۸۸۴ قرار دارد. طبقه C شیمی و متالوژی (۸۵۲)، G فیزیک (۵۳۳)، F مهندسی مکانیک، روشنایی، گرمایش، جنگ افزارها، انفجار (۴۹۷)، E سازه های ثابت (۳۰۹)، H برق (۲۸۷) و D منسوجات و کاغذ  (۱۱۶) در رده های بعدی هستند.
متقاضیان حقیقی ثبت اختراع در سال ۱۴۰۰ با تعداد ۳۷۲۰ معادل ۸۶.۱ درصد کل متقاضیان بوده اند و تعداد ۶۰۱ (با افزایش ۰.۹ % نسبت به سال ۱۳۹۹) ، معادل ۱۳.۹ درصد متعلق به متقاضیان حقوقی که شامل شرکت ها، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها می باشند، بوده است. این تناسب بین مالک حقوقی و حقیقی اختراع در کشورهای پیشرفته کاملا معکوس است که این موضوع می تواند یکی از دلایل عدم تجاری سازی موفق اختراعات باشد.
بانوان مخترع ۲۶۱۳ و آقایان مخترع ۲۹۳۵ بار نام خود را در اختراعات سال ۱۴۰۰ ثبت کردند. این آمار نشان دهنده رشد بیش از ۲۱ درصدی مخترعان خانم نسبت به سال ۱۳۹۹ است. لازم به ذکر است یک اختراع می تواند دارای بیش از یک شخص به عنوان مخترع و یا مالک داشته باشد.
گفتنی است پایگاه تحلیل و جستجو دارایی فکری دارکوب به آدرس www.darkob.co.ir متعلق به موسسه دانش بنیان نوفن حامی البرز که از شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری البرز می باشد و خدمات جانبی فراوانی در کنار جستجو پیشرفته در اختراعات و علائم تجاری را به کاربران ارائه می‌دهد.

دفعات مشاهده: 378 بار   |   دفعات چاپ: 78 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA