مراسم قدردانی از پژوهشگران و فناوران برتر پارک علم و فناوری البرز البرز برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1399/11/4 | 
 
دکترعزیزالله حبیبی در این مراسم که روز چهارشنبه یکم بهمن ماه در سالن همایش دانشگاه خوارزمی در کرج برگزار شد، ضمن تشکر از همه مسئولان، مدیران، مراکز علم و فناوری و افرادی که در برگزاری مراسم هفته پژوهش مشارکت داشتند، گفت: استارت برگزاری مراسم هفته پژوهش در البرز از ۱۹ آبان زده شد و طی آن جشنواره و همایش به صورت مجازی و اختتامیه نیز امروز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، دکترحبیبی با بیان اینکه به هر حال قدردانی از ایده‌ها و فناوری‌های برتر وظیفه ما است، افزود: ما برای برگزاری این مراسم از سه هفته پیش آمادگی لازم را داشتیم اما در نهایت امروز مراسم پایانی برگزار شد.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم کرونا زودتر از جامعه جهانی و کشور رخت بر بندد تا بتوانیم مراسم بعدی هفته پژوهش استان را حضوری برگزار کنیم.

دانشگاه‌ها برای تبدیل علم به ثروت راه را درست انتخاب کرده‌اند
در ادامه دکتر جهانگیر شاهمرادی معاون اقتصادی استاندار البرز به بیان اینکه فضای امروز کشور با فضای ۱۰ سال پیش به شدت متفاوت شده است، گفت: زمانی با این ادبیات که هر پژوهشی در قفسه‌ها خاک می‌خورد درباره کارهای علمی صحبت می‌شد اما امروز دانشگاه نشان داده که برای تبدیل علم به ثروت راه را درست انتخاب کرده است.
دکتر شاهمرادی خاطرنشان کرد: امروز در کنار تحقیقات بنیادی و دانشی، دانشگاه‌ها رویکرد بسیار خوبی به علوم مطابق با نیازهای بازار دارند. ما در حال حاضر بیش از ۲۴۰ شرکت دانش بنیان در استان داریم و کارخانه‌های متعددی براساس کارهای دانشگاهی شکل گرفته است.ما ۵۳ واحد داروسازی در استان داریم که بالغ بر ۱۰ واحد ساخت دارو را از صفر شروع و به بازار عرضه می‌کنند.
معاون استاندار البرز افزود: در بحث واکسن کرونا هم دو شرکت که کار را پیش برده‌اند در البرز مستقر هستند.
وی با بیان اینکه باید از فناوران حمایت‌های بهتری به عمل آید تصریح کرد: اخیراً صندوق پژوهش و فناوری استان تشکیل شده و این صندوق با شناسایی اینکه یک ایده چقدر امکان تبدیل شدن به ثروت دارد سرمایه گذاری می‌کند. علاوه بر این کارخانه نوآوری هم در زیربنای حدود ۱۴ هزارمترمربع در حال انجام است و امیدواریم تا قبل از پایان دولت کار آن انجام شود.

بر اساس این گزارش  در بخش پایانی این مراسم در بخش برگزیدگان پژوهش و فناوری به ترتیب از سه پژوهشگر یک درصد برتر جهان، شش برگزیده از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، یک پژوهشگر برتر در حوزه کرونا، ۱۰ ایده برتر، سه فناور برتر و یک پژوهشگر برتر از دستگاه‌های اجرایی قدردانی شد. همچنین در بخش جشنواره دانش‌آموزی هم از ۱۲ دانش‌آموزان قدرانی به عمل آمد.

گفتنی است دو فناور برتر پارک علم و فناوری البرز در میان سه فناور استان بعنوان طرح برگزیده شدند و رتبه اول رسته خود را کسب نمودند. 
ایده یکی ازاین شرکت ها  «ساخت فرومون جنسی حشرات جهت کنترل و مقابله با آفات گیاهی» بود که موفق به کسب رتبه اول شد.این ایده برای اولین بار در کشور معرفی شده و شرکت فناور مربوطه توانسته است مجوز  ۹ نوع فرمون جنسی برای مقابله با آفات در گیاهان را از سازمان اصلاح نباتات کشور دریافت کند.
همچنین یک شرکت دانش بنیان تجهیزات الکترونیک مستقر در پارک علم و فناوری البرز نیز توانست رتبه اول رسته مهندسی پزشکی و رتبه سوم مجموع برگزیدگان را به خود اختصاص دهد. این شرکت فناور نیز در زمینه تولید تجهیزات پزشکی نوین در حوزه فیزیوتراپی و تجهیزات مربوط به پوست و مو فعالیت می کند و اخیرا نیز تولید دستگاه هایی در حوزه مبارزه با ویروس کرونا مانند تونل های ضد عفونی کننده ، کاورزن حرارتی کفش و تب سنج های لیزری را شروع کرده است که علاوه بر فروش در داخل ایران محصولات  تولیدی را  به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز صادر کرده است.

 

کلیدواژه ها: جهاددانشگاهی | فناور برتر | پارک علم و فناوری | البرز | هفته پژوهش |

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 96 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA