پیام خود را بنویسید

لزوم کاربردی کردن صندوق‌های پژوهش و فناوری جهت تبدیل علم و فناوری به ثروت

 | تاریخ ارسال: 1399/2/3 | 
چهل و ششمین جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردولتی کشور، روز دوشنبه ۱ اردیبهشت ماه با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارتخانه، دکتر علی وحدت، دبیر کارگروه صندوق و با رعایت فاصله‌گذاری هوشمند در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم و به صورت مجازی با دیگر اعضای کارگروه برگزار شد.
لزوم کاربردی کردن صندوق‌های پژوهش و فناوری جهت تبدیل علم و فناوری به ثروت/ برقراری ارتباط ارگانیک صندوق با شورای عالی عتف

به گزارش  روابط عمومی  پارک علم و فناوری البرز به نقل از پایگاه خبری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر غلامی در این جلسه با تشکر از زحمات و دستاوردهای صندوق‌های پژوهش و فناوری و پارک‌های علم وفناوری در بحران ویروس کرونا و با اشاره به سیاست‌های کلان صندوق گفت: باید سیاست‌های کلان صندوق را در یک تعریف کلی مشخص کنیم زیرا هم منابع محدود است و هم نیازها گسترده.
وزیر علوم با تاکید بر لزوم کاربردی کردن صندوق‌ها جهت تبدیل علم و فناوری به ثروت به نقش صندوق های پژوهش و فناوری در حمایت از ایده ها و ابداعات و اختراعات پژوهشگران و نخبگان علمی و دانشگاهی کشور و حرکت در مسیر تولید و شکوفایی اشاره کرد.
وی افزود: در این شرایط، در کنار این مهم برقراری ارتباط ارگانیک صندوق های پژوهش و فناوری با شورای عالی عتف باید از فعالیت‌هایی باشد که در اولویت قرار گیرد.
در ادامه این نشست مجازی، دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اشاره به فرآیندهای اجرایی، تدوین استانداردها و شیوه‌نامه‌ها را از مهم‌ترین امور برشمرد و گفت: تفکیک شیوه‌نامه‌ها از دستورالعمل‌ها، ارائه صورت‌های مالی صندوق‌های پژوهش و فناوری در سایت‌های صندوق، استفاده از شرکت‌های حسابرسی حرفه‌ای در ساختار نظارتی صندوقهای پزوهش و فناوری و همکاری با شورای عالی عتف از نکات حائز اهمیتی است که باید به آن توجه شود.
دکتر وحدت دبیر کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز در این نشست، با اشاره به کارهای انجام شده این دبیرخانه در سال گذشته اظهار داشت: بازدید از صندوق‌های تازه تاسیس که در جهت نظارت جامع بر فعالیت صندوق‌ها صورت گرفت، بازدید و ارزیابی‌های دوره‌ای با بررسی صورت‌های مالی حسابرسی شده و ارزیابی آیین‌نامه‌های مالی و تسهیلاتی و جلسه با اعضای هیات مدیره و مدیر عامل از فعالیت‌های کارگروه در سال گذشته بوده است.
دبیر کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری درخصوص اهم برنامه‌های سال ۱۳۹۹ گفت: اعطای مجوز از طریق برنامه توسعه صندوق‌های پژوهش و فناوری و بهبود فرآیندهای اعطای مجوز و در حوزه توانمندسازی و هدایت از طریق حمایت از دوره‌های اموزشی و حمایت از تورهای علمی، نشست‌های هم‌اندیشی فصلی و حضور در نمایشگاه‌های تخصصی داخلی و خارجی انجام خواهد پذیرفت.
وی به اهم برنامه های کارگروه در حوزه نظارت در سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و افزود: تدوین شیوه‌نامه ارزیابی و نظارت بر فعالیت و ارکان صندوقها، تدوین دستورالعمل ناظر بر ضمانت‌نامه‌ها، تدوین شیوه‌نامه بازدیدهای دوره‌ای از صندوق‌ها و ارائه صورت‌های مالی استاندارد از فعالیت‌های نظارتی این دبیرخانه به شمار می‌رود.
در پایان این نشست درخصوص تعلیق و لغو مجوز یکی از صندوق‌ها و تصویب تاسیس چند صندوق جدید گفت‌وگو و تبادل نظر صورت گرفت.


مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 503 بار   |   دفعات چاپ: 138 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA