پارک علم و فناوری البرز- اخبار روابط عمومی
عزم پارک علم و فناوری و دانشگاه فنی و حرفه ای استان البرز برای راه اندازی مرکز رشد مشترک

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/7/29 | 
 
مهدی عباسی رییس پارک علم و فناوری البرز  و دکتر ترکیان در جریان نشست مشترک پارک علم و فناوری و دانشگاه فنی و حرفه ای ضمن امضای تفاهم نامه همکاری بر توسعه همکاری های علمی و فناوری بین دو مجموعه و راه اندازی مرکز رشد مشترک  با هدف توسعه کسب و کارهای دانشجویان و فناوران استان تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، رییس پارک علم و فناوری البرز  در این نشست با اشاره به ظرفیت های همکاری مجتمع  تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی که شامل مراکزی مانند پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی است گفت: پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی پژوهشکده ایست که در سطح ایران منحصر به فرد  است و در هیچ نقطه ای از کشور نظیر ندارد چرا که مراحل کاشت، داشت و فرآوری و عصاره گیری همه در این مجموعه انجام می شود. تا کنون دارو های زیادی در این مجموعه تولید و عرضه شده است. همچنین پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی که بزرگترین پژوهشکده برق ایران است در اینجا قرار دارد و محصولات برقی قبل ورود به بازار در اینجا تست می شوند. همچنین بزرگترین پژوهشکده شیمی کشور نیز در این مجتمع قرار دارد. به علاوه مراکز مذکور ۱۳ مرکز دیگر شامل مرکز خزانه ژنی و ... نیز در این مجتمع قرار دارد.این مجتمع به دلیل انجام پروژه های ارزشمند و محرمانه از اهمیت زیادی در کشور برخوردار است.
رییس مجتمع تحقیقاتی با اشاره به ظرفیت های پارک علم و فناوری البرز گفت: در تمام کشور های پیشرفته ، وجود پارک های علم و فناوری اهمیت بالایی برای مسئولین و دولت دارد. فعالان عرصه علم و فناوری در کشور ما همیشه از این سخن می گویند که ای کاش چاه های نفت خشک شود و کشور ما از وابستگی به اقتصاد نفتی رها شود. اکنون با توجه به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا و تحریم های ظالمانه ، عملا چنین اتفاقی افتاده و زمینه برای فعالیت های علمی و فناوری فراهم شده است. 
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، تاکید کرد: ما باید از این شرایط به عنوان فرصت استفاده کنیم و اقتصاد را از حالت وابستگی به نفت به سوی اقتصاد دانش بنیان حرکت بدهیم. اقتصاد دانش بنیان نیازمند بستر ها و الزاماتی است. برای محقق شدن اهداف اقتصاد دانش بنیان باید تمام این ساختار ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند. یکی از این الزامات برقراری پیوند بین مراکز علمی و پژوهشی مانند پارک علم و فناوری و دانشگاه هاست. 
وی افزود: یکی از دانشگاه های فنی که همکاری با آن می تواند برای پارک بسیار مفید باشد دانشگاه علمی وکاربردی است. تفاهم نامه سه ساله ای که با این دانشگاه منعقد شده است می تواند برای تحقق اهداف اقتصاد دانش بنیان بسیار مفید باشد. 
دکتر ترکیان با استقبال از همکاریهای علمی و فناوری در حوزه دانش بنیان و مهارتی با پارک علم و فناوری البرز گفت: دانشگاه فنی و حرفه ای با ۱۷۳ مرکز علمی فناوری ، پتانسیل  بسیار خوبی برای همکاری با پارک علم و فناوری دارد.
وی با اشاره به ضرورت ارتباط دانشگاه ها با بخش خصوصی و صنعت افزود:  نکته بسیار مهمی که قابل ذکر است این است که دانشگاه ها می بایست از حالت سنتی خود خارج شوند. دانشگاه ها برای ایفای نقش درست خود در تحقق اهداف اقتصاد دانش بنیان ، باید از رویکرد صرفا تئوری و آموزش های بیهوده به رویکرد نوآوری و برقراری پیوند با مراکز علمی و فناوری روی بیاورند. 
براساس این گزارش، راه اندازی مرکز برگزاری تورهای علمی دانشجویان از پارک علم و فنآوری استان، برگزاری رویدادهای کارآفرینی و همچنین استارت آپ های چاره جو با موضوعات مشخص و همکاری علمی و فنی و همچنین راهکارهای ارتباط موثر دانشجویان و اساتید با صنایع از طریق پارک علم و فنآوری و جهت دهی جذب کارآموزی دانشجویان توسط پارک علم و فنآوری از محورهای امضای تفاهم نامه همکاری دو مجموعه است.
نشانی مطلب در وبگاه پارک علم و فناوری البرز:
http://alborzstp.ir/find.php?item=1.212.1750.fa
برگشت به اصل مطلب