توسط پارک علم و فناوری البرز ؛
کارگاه آموزشی " ارتباطات موثر" برگزار شد

با هدف موفقیت و توسعه ارتباطات موثر در فعالیت و فضای کسب و کار مدیران و کارشناسان  پارک علم و فناوری البرز، دوره آموزشی با موضوع " ارتباطات موثر"  توسط  واحد آموزش  پارک  روز سه شنبه 23 مهرماه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، ، در این کارگاه ، حمید محمدی پور مدرس دوره ابتدا به اهمیت ایجاد ارتباط مفید و موثر برای مدیران و کارشناسان پارک اشاره کرد و گفت: شخصیت فردی و شخصیت اجتماعی در ارتباط موثر بسیار موثر است و فراگیری فنون ارتباط موثر می تواند در موفقیت مدیران و کارشناسان در فضای مذاکره و کسب و کار  بسیار تعیین کننده باشد.
در این دوره آموزشی ضمن خدمت که ویژه کارکنان پارک علم و فناوری البرز در سالن اجتماعات پارک برگزار شد، شرکت کنندگان با مقوله هایی مثل تعریف و فرآیند ارتباط، (انواع ارتباطات شامل فردی، گروهی و اجتماعی)، پیش برنده ها و موانع ارتباطات، اصول ارتباطات موثر، روش های ارتباطات موثر، تکنیک های مواجه با افراد و روش های درک کردن و درک شدن آشنا شدند.
جلسه کمیته جذب و پذیرش پارک علم و فناوری البرز برگزار شد

 

چهاردهمین جلسه کمیته جذب و پذیرش پارک علم و فناوری با حضور دکتر ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز  روز سه شنبه 23 مهرماه برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز؛ در این جلسه پس از بررسی موضوعات ستادی پارک و همچنین بررسی و تحلیل شرایط 3 واحد فناور متقاضی عضویت در پارک مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است در حال حاضر بیش از 170شرکت فناور و دانش بنیان مورد پذیرش و حمایت  پارک علم و فناوری البرز قرار گرفته است.

خبر در حال تکمیل است...

 

توسط پارک علم و فناوری البرز ؛
کارگاه آموزشی "آشنایی با قوانین و مهارت های کسب و کار"  ویژه شرکت های فناور و دانش بنیان برگزار شد

پارک علم و فناوری البرز  با همکاری مرکز رشد زیست فناوری پژوهشگاه رویان، کارگاه آموزشی چهارساعته " آشنایی با قوانین و مهارت های کسب و کار"  با تاکید بر شرکت های فناور و دانش بنیان روز یکشنبه 21 مهرماه  در ژورنال کلاب پژوهشکده علوم تولید مثل پژوهشگاه رویان برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، شرکت کنندگان در این کارگاه با  مقررات صدور چک، ظرفیت ها و کارکردهای انواع شرکت های تجاری و آیین نگارش  و شیوه تدوین و تنظیم انواع قراردادها بسترهای قانونی شرکت های دانش بنیان، مسئولیت های قانونی افراد حقیقی و حقوقی و نیز با تشکیلات  قضایی و دادگستری و نحوه مراجعه و احقاق حقوق آشنا شدند.

 
مدرس این کارگاه  مسعود منشدی مشاور حقوقی پارک علم و فناوری البرز بود و کارگاه با حضور پرشور و مشارکت موثر  اساتید، دانشجویان ، فناوران و مدیران شرکت های فناور و دانش بنیان در فضای صمیمی و تعاملی  برگزار شد  .
گفتنی است پارک علم و فناوری البرز، توانمندسازی مدیران و کارشناسان واحدهای فناور را در عرصه های مختلف بویژه آشنایی با قوانین کار ، بیمه ، مالیات  و...  در راستای موفقیت شرکت های فناور و دانش بنیان  مورد تاکید قرار داده است و در حال حاضر بیش از 170 شرکت فناور و دانش بنیان را  پذیرش و مورد حمایت قرار داده و همچنین با بخش های دولتی و خصوصی ملی و استانی تعامل خوب و موثری داشته است.

  


برگزاری هفته پژوهش و فناوری با شعار «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید»

دکتر عبدالساده نیسی، دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری و مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری هفته پژوهش و فناوری امسال با شعار «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید» خبر داد.
برگزاری هفته پژوهش و فناوری با شعار «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید»
به گزارش  روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، دکتر نیسی با اعلام این خبر اظهار داشت: هفته پژوهش و فناوری سال جاری از ۲۳ الی ۲۹ آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.
دکتر نیسی درخصوص نامگذاری روزهای این هفته تصریح کرد: روز شنبه ۲۳ آذرماه نخستین روز این هفته با عنوان «پژوهش و فناوری: مدرسه، دانشگاه و جامعه» نام‌گذاری شده که در این روز مراسم زنگ پژوهش، تقدیر از دانش‌آموزان نمونه و بازدید از دانشگاه‌ها، صنایع و مراکز تولیدی انجام خواهد شد.
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، گفت: ۲۴ آذر ماه که دومین روز هفته پژوهش وفناوری است با عنوان «پژوهش، فناوری و توسعه ملی» نام‌گذاری شده است و برنامه‌هایی توسط دستگاه‌های اجرایی با رویکرد توسعه ملی در این روز برگزار می‌شود.
دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری خاطر نشان کرد: سومین روز این هفته مورخ ۲۵ آذرماه «گام دوم در پژوهش و فناوری» نام دارد و برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری توسط دستگاه‌های اجرایی با رویکرد بیانیه گام دوم انقلاب برگزار می‌شود.
دکتر نیسی در ادامه گفت: ۲۶ آذرماه نیز با عنوان «پژوهش، فناوری و رونق تولید» نام‌گذاری شده است و افتتاح بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار و همچنین تجلیل از پژوهشگران، کارآفرینان، ایده‌های برتر و استان‌های برتر انتخاب شده از برنامه‌های این روز می‌باشد.
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، اظهار داشت: روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه مصادف با پنجمین روز هفته پژوهش، به عنوان «پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی» انتخاب شده و ۲۸ آذرماه و ششمین روز این هفته با عنوان «پژوهش، فناوری، مشارکت ملی» نام‌گذاری شده است.
دکتر نیسی گفت: در آخرین روز هفته پژوهش که روز جمعه ۲۹ آذرماه است آیین اختتامیه بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار برگزار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار نیز همزمان با هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.


حضور شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت 

شرکت های فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز با هدف تجاری محصولات فناورانه  خود در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت واقع در نمایشگاه بین المللی تهران حضور پیدا کردند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، شرکت های پلاسما پژوه پارس فعال در زمینه طراحی و ساخت دستگاههای پوشش دهی پلاسمایی با نیتروژن ، شاهین تنظیم صنعت در زمینه های ساخت انواع دستگاههای بالانس و ارتعاش سنجی و تعمیرات قطعات دوار ،  آخرین دستاوردها و توانمندیهای خود در معرض دید بازدیدکنندگان نمایشگاه گذاشتند.

 
توسط  یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری البرز صورت گرفت؛
دست یابی فناوران ایرانی به یک صنعت (های تک) با  با تولید دستگاه‌های بالانس و ارتعاش سنج قطعات دوار
مدیران و دست اندرکاران شرکت دانش بنیان شاهین تنظیم صنعت مستقر در پارک علم و فناوری البرز که در زمینه های ساخت انواع دستگاه های بالانس و ارتعاش سنجی و تعمیرات قطعات دوار فعالیت دارند خدماتی به بخش های مختلف صنعتی و تولیدی کشور ارائه می کنند که از آن به عنوان یک فناوری و صنعت استراتژیک و (Hi - tech)  نام برده می شود.
براساس این گزارش مهندس محمدرضا نصرآبادی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان که در نمایشگاه بین المللی صنعت تهران حضور یافته است با اعلام این خبر گفت:  شرکت دانش بنیان شاهین تنظیم صنعت با مجموعه ای از متخصصان و دانش آموختگان  و با تحقیق و توسعه و در مدت  25 سال به موفقیت هایی رسیده اند که چیزی کمتر از دستیابی کشورمان به فناوری هسته ای، زنیتک و یا سایر فعالیت های دانش بنیان ندارد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضرکشورمان در این زمینه و تولید این فناوری به طور کامل مورد تحریم قرار گرفته است خاطرنشان کرد: با تولیداتی که داریم برای 25 نفر از دانش آموختگان نخبه و متخصص به طور مستقیم و برای بیش از 200 نفر را به طورغیر مستقیم اشتغال ایجاد کردیم و این آمادگی وجود دارد در صورت حمایت برای دهها نفر شغل جدید ایجاد کنیم و خدمات، تولیدات و محصولات بسیار ارزشمند و حیاتی که همگی جزو تحریم های شدید خارجی است به صنایع مختلف که نیازمند این محصولات هستند ارائه نماییم.

 
مدیر این شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری البرز از حضور در این پارک بزرگ ابراز خرسندی کرد و گفت: حضور در پارک علم و فناوری، فضای کار و تعامل شرکت های دانش بنیان را گسترش می دهد.
وی در پایان گفت: حضور در نمایشگاه صنعت تهران برایمان یک فرصت بزرگ بود به گونه ای که بیشترین بازدید کننده از غرفه شرکت شاهین تنظیم صنعت صورت گرفت چرا که هم تولیدات و محصولات و هم دانش روز آن مورد توجه صنعتگران، تولیدکنندگان و صاحبان صنایع بود.
شرکت شاهین تنظیم صنعت در زمینه ساخت و تعمیر دستگاه بالانس و ارتعاش‌سنجی قطعات دوار فعالیت می‌کند. قطعات صنعتی دستگاه‌ بالانس دینامیک و استاتیک از ظرفیت میکرن تا سنگین وزن به صورت سخت افزاری و نرم افزاری، سنسورهای vp، سنسورهای vp پرتابل، نرم افزار ارتعاش سنجی و کنترل کیفی دستگاه، تست فرکانس طبیعی و بالانس صنعتی از وزن 20 گرم تا حداقل 15 تن، از جمله محصولات و خدمات این شرکت به ‌شمار می‌روند.
.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز:
تحریم ها موجب استقبال صنایع از محصولات شرکت های دانش بنیان شده است
مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز در نوزدهمین نمایشگاه صنعت تهران گفت: شرایط تحریم موجب استقبال صنایع مختلف از محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان شده است
مهندس صفی الله اکبری افلاکی رییس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان پلاسما پژوه پارس یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز که در نوزدهمین نمایشگاه صنعت تهران شرکت کرده است با اعلام این خبر گفت: فعالیت ما در حوزه مهندسی سطح و پوشش دهی قطعات، قالبها و ابزار آلات صنعتی است که با  روشهای نوین انجام می شود؛ روش ما نیتروژن دهی پلاسمایی و پوشش دهی در محیط پلاسما می باشد که در حال حاضر فناوری روز دنیاست.

 
وی با اشاره به استقبال بازدیدکنندگان از محصولات این شرکت دانش بنیان در نمایشگاه صنعت تهران اضافه کرد: این شرکت تنها مجموعه ای است که امکان انجام فرایند نیتراسیون پلاسمایی بر روی آلیاژهای تیتانیوم و اینکونل را دارا می باشد و  همچنین آلیاژهای فوق جهت نیتراسیون نیاز به شرایط خاص از جمله دمای بالا (تا 850 درجه سانتیگراد) دارند
رییس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان پلاسما پژوه پارس با اشاره به اینکه در حال حاضر با چهار دستگاه به مشتریان خود خدمات مورد نیاز آنها را ارایه می کنیم اظهار داشت: در حال حاضر ۶ نفر به طور مستفیم و ۱۰ نفر به صورت غیر مستقیم در این شرکت فعال هستند و تولیدات این شرکت توسط دانش فنی کاملا بومی بوده و توانسته ایم  قیمت دستگاه ساخت داخل را نیز به کمتر از ۳۰ درصد دستگاه مشابه خارجی کاهش دهیم.


 


برگزاری اولین رویداد گپ و گفت با موضوع مالیات شرکت‌های نوپا و دانش بنیان توسط پارک علم و فناوری البرز

اولین رویداد گپ و گفت با موضوع مالیات شرکت‌های نوپا و دانش بنیان توسط پارک علم و فناوری البرز با همکاری مجموعه بیدبرگ  روز چهارشنبه 17 مهرماه در محل پارک  برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز،  این رویداد که 124 بار تاکنون برگزار گردیده است، با معرفی شرکت کنندگان شروع شده و پس از آن مهمان اصلی رویداد به بیان تجربیات خود در موضوع می‌پردازد تا شرکت کنندگان نیز بتوانند از تجربیات خود در موضوع مشارکت داشته باشند. به اطلاع می‌رساند این رویداد بصورت هر ماه و پیوسته در محل پارک علم و فناوری البرز با موضوعات متنوع برگزار خواهد شد.رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی:
ایرانی بیندیشیم و ایرانی زندگی کنیم/ضرورت حرکت پرشتاب جریان علمی و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان

مقام معظم رهبری با بیان اینکه ما باید ایرانی بیندیشیم، ایرانی فکر کنیم و ایرانی زندگی کنیم تاکید کردند: رعایت و اجرای الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی می تواند به این هدف کمک شایانی کند.
به گزارش  روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری،  حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه 17 مهرماه در دیدار دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، ادامه پیشرفت علمی کشور را در کوران حرکت پرشتاب علمی جهان، کاملاً ضروری و حیاتی خواندند و با اشاره به شوق سرشار، انگیزه تحسین برانگیز و اعتماد به نفس جوانان نخبه تأکید کردند: هر جوان نخبه پاره تن ایران عزیز ماست و برای رفع مشکلات نخبگان باید سند راهبردی امور نخبگان را کاملاً جدی اجرا و پیگیری کرد.
 
ضرورت حرکت پرشتاب جریان علمی و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان

حضرت آیت الله خامنه‌ای مطالبی را که ۱۲ نفر از نخبگان در این دیدار بیان کردند و تأمل جوانان نخبه در خصوص مسائل مهم کشور را بسیار خوب و لذتبخش ارزیابی کردند و با تأکید به مسئولان مربوطه برای دنبال کردن مطالبات و پیشنهادهای نخبگان گفتند: حرکت علمی آغاز شده در کشور نیازمند استمرار است، البته رتبه‌های بالای علمی ایران در برخی رشته‌های نوپا مانند نانو و زیست‌فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ‌وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند، بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد.

ایشان با اشاره به بازدید روز گذشته خود از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان، وجود انگیزه، اعتماد به‌نفس و خودباوری در حرف و عمل جوانان متخصص را نشانه‌ای شوق‌انگیز از استمرار جریان علمی در کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: این جوانان فقط نخبگان ۳۰ شرکت از چهار هزار شرکت دانش‌بنیان کشور بودند که این عدد باید در طول یک مدت محدود و مشخص، چندین برابر شود.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای لازمه تحقق این هدف را ایجاد زیرساختهای قانونی در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان و رفع موانع پیشِ روی آنها برشمردند و گفتند: مکرراً تأکید کرده‌ایم که محیط کسب و کار باید اصلاح شود مثلاً مجوزی که باید ظرف یک هفته صادر شود، شش ماه زمان نبرد، موازی‌کاری‌های غلط حذف، و انحصار برداشته شود.
 
توصیه‌هایی برای جوانان
رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته خطاب به نخبگان جوان پرداختند.
«اجرا و تحقق جدی سند راهبردی امور نخبگان» اولین نکته مورد تأکید حضرت آیت الله خامنه‌ای بود.


ایشان اجرای کامل این سند را موجب رفع بسیاری از مشکلات در زمینه پیشرفت علمی،  تجاری‌سازی محصولات علمی و فناوری و حل سایر مشکلات بخش علمی خواندند و گفتند: بنیاد نخبگان موظف است به این سند بپردازد و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز باید با به‌روزرسانی این سند، تحقق آن را مطالبه و دنبال کند.


«مأیوس نشدن از القائات منفی جریانی بددل که جنبش علمی کشور را انکار می‌کند» توصیه بعدی حضرت آیت الله خامنه‌ای به جوانان نخبه بود.
ایشان افزودند: یک جریان بددل و بدخواه که متأسفانه در داخل دانشگاهها نیز حضور دارد، اصل جهش علمی کشور را که یک واقعیت عیان است، انکار و تلاش می‌کند با القاء اینکه هیچ اتفاق علمی مهمی رخ نداده است، مردم را دچار تردید و نخبگان را ناامید کند، اما شما در مقابل این جریان هرگز مأیوس نشوید.
 
جوان نخبه پاره تن کشور است
رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از کارهای زشت این جریان بددل را دلالی و انتقال نخبگان مستعد به خارج از کشور دانستند و گفتند: جوان نخبه به ایران تعلق دارد و پاره تن کشور است، اما آنها به دنبال دلسرد کردن و یا فریفتن او با وعده‌های پولی یا غیر پولی و موهوم هستند که مسئولان وزارتخانه‌های بهداشت و علوم موظفند از دانشگاهها در مقابل این جریان مراقبت کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: برخلاف القائات این جریان، مقامات عالی کشور از مشکلات و اخبار منفی هم با خبر هستند اما یقیناً جنبه‌های مثبت جریان علمی کشور بر جنبه‌های منفی آن غلبه دارد.


ایشان هنر انقلاب اسلامی را جرأت دادن به مرد و زن، و پیر و جوان برای ورود به میادین دشوار از جمله ورود در میادین علمی که حتی تحسین دشمنان را نیز به دنبال داشته است، خواندند و با یادآوری مواردی از افتخارات علمی کشور گفتند: استفاده از ظرفیت علمی در بخشهای مختلف کشور به «بالا بردن قدرت دفاعی»، «درمان و پزشکی پیشرفته و کنترل بیماری‌ها»، «مسائل فنی مهندسی»، «زیست‌فناوری و تولید محصولات با دوام با فناوری نانو» و «فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای»، منجر شده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: با وجود این دستاوردهای واضح، برخی افراد حرکت علمی کشور را تخریب و انکار و اگر بتوانند برسر راه آن مانع‌تراشی می‌کنند.


ایشان افزودند: البته این موانع باید برداشته شود و مسئولیت به عهده مسئولان مراکز مربوط است، اما شما جوانان عزیز به حرکت پر شوق، مضاعف و بدون وقفه خود در مقابل این جریان انحرافی ادامه دهید.رهبر انقلاب اسلامی، توجه به علوم انسانی را در همه نهادهای نخبگانی از جمله بنیاد نخبگان ضروری خواندند و گفتند: وقتی جوان نخبه ایرانی، در زمینه مهندسی در تراز جهانی عمل می‌کند و در ساخت دستگاههای بسیار پیچیده، کارهای بسیار مهمی انجام می دهد، طبعاً حضور او در عرصه‌هایی مانند اقتصاد، حقوق و مدیریت و ارائه راه حل برای مشکلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی، مؤثر و راهگشا خواهد بود.
ایشان برخی مشکلات اقتصادی موجود را ناشی از کمبود تحقیق علمی دانستند و افزودند: با دانش نخبگانی می توان راه حلهای خوبی برای این مسائل یافت.


حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اجرای کامل سند بسیار ارزشمند نقشه علمی کشور افزودند: حضور نخبگان جوان در عرصه علوم انسانی موجب می شود پرورش اندام علمی کشور به صورت متناسب صورت گیرد، نه اینکه یک بخش فوق العاده قوی باشد و بخشی دیگر ضعیف و کم جان.


رهبر انقلاب همراه بودن علم با فرهنگ صحیح انسان‌دوستی را زمینه ساز استفاده بشر از منافع حقیقی علم و دانش خواندند و یادآوری کردند: علم بسیار مهم و بسیار نافع هسته ای وقتی با فرهنگ غلط قدرت طلبی همراه شد، به تولید بمب هسته ای انجامید و به تهدید بزرگ دنیا و بشریت تبدیل شد.


حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوری اسلامی درباره حرمت شرعی استفاده از بمب هسته ای تأکید کردند: ما با وجود اینکه می توانستیم در این راه قدم برداریم، بر اساس حکم اسلام عزیز کاربرد این سلاح را حرام قطعی شرعی اعلام کردیم، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم.


ایشان پایبندی جدی به مبانی دینی و شرف ملی را دو الزام مجموعه های نخبگانی برشمردند و افزودند: دانشمند ایرانی وقتی با فرهنگ اسلامی و ایرانی آمیخته می شود، عنصر راهبردیِ حیات ملت می شود و به کشور روح و توان می بخشد.
ایشان در زمینه ضرورت همراهی علم با فرهنگ صحیح افزودند: ما از شاگردی و یادگیری هیچ ابایی و ننگی نداریم اما نمی خواهیم دانشگاههای ما باز تولید «دانشگاههای امریکایی با همان فرهنگ غلط غربی» باشند.


رهبر معظم انقلاب با ابراز خرسندی از فضای ایرانی- اسلامیِ مجموعه های فعال در عرصه های سلولهای بنیادی، نانو، زیست فناوری و هسته ای گفتند نخبگان فعال در این زمینه ها، کار علمی را نوعی جهاد می دانند و این تفکر و نگرش در همه محیطهای دانشگاهی مورد نیاز است.


حضرت آیت الله خامنه ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: شرایط ما با شرایط دیگران متفاوت است. ما باید ایرانی بیندیشیم، ایرانی فکر کنیم و ایرانی زندگی کنیم که رعایت و اجرای الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی می تواند به این هدف کمک شایانی کند.
ایشان تقلید از فرهنگ دانشگاههای غربی را باعث از بین رفتن نوآوری و ابتکارات علمی خواندند و گفتند: تقلید از دیگران، نوزایی و نشاط حقیقی علمی را هم از بین می برد.
 
نخبگان و نقش نهادسازی
رهبر انقلاب اسلامی در ششمین نکته سخنان خود، جامعه نخبگانی را به ایفای نقش در زمینه دیپلماسی عمومی فراخواندند.


ایشان گردآوردن «نخبگان ایرانِ فرهنگیِ بزرگ» یعنی نخبگان قلمرو وسیع فرهنگ ایرانی در قرنهای گذشته را نمونه ای از ظرفیت بالقوه جامعه نخبگانی خواندند و افزودند: ارتباط گیری و گردآوری نخبگان منطقه غرب آسیا، جهان اسلام، محور مقاومت و حتی گردآوری نخبگان حق‌جوی عالم در همه کشورها از جمله امریکا و اروپا می تواند با نوعی نهادسازی به ارائه و ترویج «دانش پاک و با شرافت» و «اندیشه درست» منجر شود.


حضرت آیت الله خامنه ای، با نقد برخی کم‌کاری‌ها در ارائه راه سوم برخاسته از انقلاب اسلامی به جهانیان گفتند: راه ما نه سوسیالیستی است نه متکی بر لیبرال دمکراسی. ما به برکت اسلام راه سومی را به ملتها ارائه کرده ایم که باید بیش از پیش با سخن منطقی و عمل خود، دل ها را به این راه سودمند برای بشریت جذب کنیم و ملتها را از نفوذ روزافزون فرهنگ منحط غرب نجات دهیم.

ضرورت توجه و تبیین موفقیت‌های بزرگ
 
رهبر انقلاب در آخرین فراز سخنانشان در جمع دو هزار نخبه جوان بر ایجاد و گسترش امید تأکید کردند و گفتند: نخبگان، اساتید و پیشروان حرکت علمی نگذارند امید به وجود آمده برای پیشرفت علمی کشور دچار اختلال شود.

ایشان در همین زمینه افزودند: در کشور البته مشکلات مختلفی وجود دارد اما نباید این مشکلات را یک‌طرفه و بدون توجه به موفقیتها مدام مطرح و بر سر آن مرثیه خوانی کرد، چرا که در این صورت امید در دل جوانان کم فروغ می شود.
رهبر انقلاب اسلامی توجه و تبیین موفقیت‌های بزرگ را از وظایف نخبگان در قبال نسل جوان دانستند و افزودند: استعداد ایرانی بعد از انقلاب به‌وجود نیامده بلکه موهبتی همیشگی و خدادادی است، اما انقلاب با میدان دادن به این استعدادها، ایران را از حالت راکد و عقب افتاده و وابسته، به کشوری مستقل، در حال پیشرفت و برخوردار از موفقیتهای فراوان تبدیل کرد که باید به این واقعیات توجه کامل داشت.
ایشان نتایج «مقایسه پیشرفت‌های علمی دانشگاهها در چهل سال اخیر را با قبل از انقلاب» حیرت‌آور خواندند و افزودند: این حرکت عظیم البته در اول راه است، اما به فضل الهی و همت نخبگان و جوانان به اوج خواهد رسید و جوان ایرانی باید با این نگاه به آینده بنگرد.
حضرت آیت الله خامنه ای توکل، تقوا و معنویت را مایه امید حقیقی و روزافزون خواندند و به نخبگان جوان توصیه کردند: هرچه می توانید دل های پاکتان را پاک‌تر کنید و در حرف و عمل خداوند کریم را همواره مدنظر داشته باشید، آن وقت همراهی و یاری خدا را در پیشرفت مداوم احساس و درک خواهید کرد.
رهبر انقلاب در پایان سخنانشان با تکرار سخنان چند سال قبل خود یادآوری کردند: گفته ایم که باید به گونه ای پیشرفت کنیم که ۵۰ سال بعد هر نخبه ای و هر کسی که در جهان خواست تازه‌های علم را فرا بگیرد، ناچار به دانستن زبان فارسی باشد و تحقق این هدف، حتماً در دایره هوش و استعداد و همت ایرانی امکان پذیر است.


بیان دیدگاه‌ها از سوی نخبگان جوان

در این دیدار قبل از سخنان رهبر انقلاب ۱۲ تن از نخبگان و محققان رشته های مختلف، دیدگاههای خود را بیان کردند. آقایان:
-    سید علی موسوی- استادیار مهندسی پزشکی
-    یوسف قاسمی- دکترای حقوق و مؤسس شرکت دانش بنیان در زمینه خدمات حقوقی
-    محمد فدایی- دانشجوی دکترای مدیریت دولتی
-    عرفان صلواتی- پسادکترای ریاضی از دانشگاه امیرکبیر و دارنده مدال طلای المپیاد جهانی
-    مجتبی محصولی- دانشیار مهندسی عمران دانشگاه شریف
-    حسن انصاری فر- کارشناس ارشد فناوری اطلاعات
-    علی کاظمی تبریزی- دانشجوی دکترای صنایع چوب و کاغذ
-    رسول رجایی- دانشجوی دکترای مهندسی برق از دانشگاه تربیت مدرس
-    امید حاتمی- دانشجوی دکترای مدیریت
-    حسینعلی اخلاقی- دکترای مهندسی نفت
و خانم ها:
-    الهه شاکری- دانشجوی دکترای پژوهش هنر
-    سیده صدیقه مدنی- فوق تخصص بیماری های غدد از دانشگاه علوم پزشکی تهران
در سخنان خود بر این نکات تأکید کردند:
-    ضرورت اصلاح نگرشها به کارآفرینان نوآور در جامعه
-    لزوم حذف مقررات دست‌وپاگیر در جهت حمایت از نخبگان و مسیر پژوهشهای کاربردی
-    ضرورت سرمایه گذاری در رشته های علوم پایه
-    راه اندازی تلویزیون اینترنتی به منظور غلبه بر فقر تولید محتوا در فضای مجازی
-    انتقاد از شرایط دشوار کسب و کارهای جدید در کشور
-    لزوم رسیدگی به وضع مدارس سمپاد
-    حمایت از کسب و کارهای اینترنتی و جلوگیری از متوقف کردن سلیقه ای فعالیت آنها
-    بیان پیشنهادهایی درخصوص اصلاح نظام اداری کشور
-    تأکید بر ساماندهی و ارتقاء فعالیتهای آموزش برون مدرسه ای همچون المپیادهای علمی
-    پیشنهاد تغییر معیار اختصاص بودجه به دانشگاهها و مراکز علمی کشور از شاخص «سرانه دانشجو- استاد» به شاخص کیفیِ «حل مسائل کشور»
-    ضرورت حرکت به سمت الگوهای جدید آموزشی بویژه «آموزشِ پژوهش‌محور» با اولویت کارآفرینی و افزایش رفاه اجتماعی
در پایان این دیدار، نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد.

 

اخبار پارک علم و فناوری البرز


توسط پارک علم و فناوری البرز ؛
کارگاه آموزشی " ارتباطات موثر" برگزار شد

با هدف موفقیت و توسعه ارتباطات موثر در فعالیت و فضای کسب و کار مدیران و کارشناسان  پارک علم و فناوری البرز، دوره آموزشی با موضوع " ارتباطات موثر"  توسط  واحد آموزش  پارک  روز سه شنبه 23 مهرماه برگزار شد.

> ادامه


جلسه کمیته جذب و پذیرش پارک علم و فناوری البرز برگزار شد

چهاردهمین جلسه کمیته جذب و پذیرش پارک علم و فناوری با حضور دکتر ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز  روز سه شنبه 23 مهرماه برگزار شد .

> ادامه


توسط پارک علم و فناوری البرز ؛
کارگاه آموزشی "آشنایی با قوانین و مهارت های کسب و کار"  ویژه شرکت های فناور و دانش بنیان برگزار شد

پارک علم و فناوری البرز  با همکاری مرکز رشد زیست فناوری پژوهشگاه رویان، کارگاه آموزشی چهارساعته " آشنایی با قوانین و مهارت های کسب و کار"  با تاکید بر شرکت های فناور و دانش بنیان روز یکشنبه 21 مهرماه  در ژورنال کلاب پژوهشکده علوم تولید مثل پژوهشگاه رویان برگزار کرد.

> ادامه


برگزاری هفته پژوهش و فناوری با شعار «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید»

دکتر عبدالساده نیسی، دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری و مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری هفته پژوهش و فناوری امسال با شعار «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید» خبر داد.

> ادامه


حضور شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت

شرکت های فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز با هدف تجاری محصولات فناورانه  خود در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت واقع در نمایشگاه بین المللی تهران حضور پیدا کردند.
> ادامه


 

رویدادها

چند رسانه ای و تصاویر

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 929 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 6 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 2127519 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 2622 بازدید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پارک علم و فناوری البرز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Alborz Science And Technology Park

Designed & Developed by : Yektaweb