تقویت نیروی انسانی در حوزه موسسات دانش بنیان ضروری است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: تقویت نیروی انسانی در حوزه موسسات دانش بنیان از جمله مباحثی است که در این بخش بایستی دنبال شود.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز به نقل از پایگاه خبری بازار کار نوین جهاددانشگاهی، سورنا ستاری صبح شنبه 28 مهرماه در سفر به شهرستان محلات و در حاشیه افتتاح نمایشگاه گل های داودی در این شهرستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر سه هزار و ۶۰۰ موسسه دانش بنیان در کشور فعالیت دارند که بایستی تامین و تقویت نیروی انسانی برای این شرکت ها مدنظر قرار گیرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: امروز گسترش فرهنگ کارآفرینی در کشور یک ضرورت است و در این زمینه بایستی شرکت های دانش بنیان مورد حمایت قرار گیرند.
ستاری بیان کرد: طی شش ماهه نخست امسال ثبت اختراع بین المللی کشور به دو برابر مجموع ثبت اختراعات سال قبل رسید و در صورت ادامه روند موجود، میزان ثبت های امسال به چند برابر سال گذشته خواهد رسید.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان ساخت: در رابطه با فعالیت صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر یا وی سی، باید سرمایه گذاری های خطرپذیر از داخل محیط کسب و کار فعال باشد و نمی توان با استقرار سامانه شرایط آن را فراهم کرد، در حال حاضر می توان گفت حجم قابل توجهی سرمایه گذاری خطرپذیر در استارتاپ ها در جریان است که بایستی تقویت شود.
ستاری همچنین در رابطه با شرایط ثبت اختراعات بین المللی کشور تصریح کرد: برمبنای تصمیمات و برنامه ریزی های انجام شده، دولت تمام هزینه های این اقدام را تقبل و پرداخت می کند که این امر در سه سال اخیر موجب افزایش چشمگیر میزان ثبت اختراعات بین المللی کشور شده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همچنین از افزایش اعتبار پارک های علم و فناوری کشور در سال آینده خبر داد و بیان کرد: در سال جاری نیز بودجه پارک های فناوری کشور نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشت، در کنار این اقدامات معتقدیم بخش خصوصی باید به حوزه سرمایه گذاری در پارک های علم و فناوری ترغیب و وارد شود کند.
وی در بخش دیگر سخنان خود خاطرنشان ساخت: شهرستان محلات با بهره گیری از ظرفیت های خود، در حال حاضر توانسته در حوزه صنعت سنگ و همچنین تولید گل و گیاه و ماهی زینتی نقش اثرگذار ایفا کند و اینگونه کارآفرینی و رونق اقتصادی برای این منطقه در حقیقت یک سرمایه ارزشمند و بزرگ است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: ظرفیت های موجود و همچنین کارآفرینی موجب شده که در این منطقه آمار بیکاری پایین باشد و فضای مطلوبی برای اشتغال و کسب و کار فراهم شود و می طلبد که فعالیت موسسات دانش بنیان در این منطقه گسترش پیدا کند.
گفتنی است نمایشگاه گل های داودی محلات، ۸۷۰ نوع گل داودی را در فضایی به مساحت سه هکتار به نمایشگاه گذاشته و به مدت ۱۲ روز تا دهم آبان ماه سال جاری برپا است. 
منبع خبر:http://yon.ir/dRUwV


دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب

جمعی از نخبگان علمی کشورمان، شامل رؤسای شرکت‌های دانش‌بنیان، نخبگان بازگشته به کشور، نفرات برتر المپیاد‌ها و آزمون‌ها و جشنواره‌های علمی، پژوهشگران برگزیده‌ی دانشگاه‌ها، استعداد‌های درخشان، و نفرات برتر آزمون سراسری سال ۹۷، صبح امروز چهارشنبه ۲۵ مهرماه در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز به نقل از پایگاه  اطلاع رسانی  دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار با بیش از دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، تلاش و فعالیت ده‌ها هزار نخبه در سراسر ایران را ترسیم‌کننده‌ی تصویری امیدبخش و واقعی از کشور خواندند و با اشاره به نقش و تأثیرگذاری نخبگان جوان در برنامه‌ریزی صحیح برای آینده، پیشرفت علمی ایران و جلو بردن مرزهای دانش بشری، «تعامل متقابل، دوجانبه و جدی‌تر نخبگان و نظام، مراقبت هوشمندانه و استفاده‌ی صحیح از گنجینه‌ی نیروی انسانیِ نخبه، و تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در مجموعه‌ی نخبگان کشور» را ضروری خواندند و تأکید کردند: تصویرسازی غلط و منفی و ناامیدکننده از اوضاع ایران، مهم‌ترین دستور کار امروز دشمن است اما به فضل الهی تصویر واقعی کشور در مجموع، نقطه‌ی مقابل تصویرسازی نظام سلطه است.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، دیدار با نخبگان جوان را امیدبخش و شادی‌آفرین خواندند و با اشاره به سخنان تعدادی از جوانان نخبه گفتند: این مطالب عمدتاً بسیار متین و متقن و کاملاً مورد تأیید بنده بود و مسئولان محترم باید با جدیت آن‌ها را پیگیری کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تأثیرگذاری ملی و فراملی نخبگان از زوایای مختلف، افزودند: وجود ده‌ها هزار نخبه، از یک منظر نشانگرِ «تصویر صحیح و واقعی از کشور» و مایه‌ی خرسندی و احساس امید است، ضمن آنکه با بهره‌مندی از نخبگان قطعاً چارچوب‌های برنامه‌ریزی برای مسائل کشور باید ارتقا یابد و از دیدگاه‌های آنان استفاده شود.

ایشان خاطرنشان کردند: از نظرات نخبگان جوان، فعال، دلسوز و بانشاط و پای‌کار در بخش‌های مختلف از جمله نفت، استفاده و برای تبدیل اقتصاد نفتی به اقتصاد مستقل و دانش‌پایه و اقتصاد مقاومتی، برنامه‌ریزی شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأثیر نخبگان در «پیشرفت علمی کشور» گفتند: بهره‌گیری صحیح و مناسب از دانش و توانایی‌های نخبگان موجب پیشرفت علم در کشور و در نتیجه رسیدن به موضع عزت و اقتدار و کاهش آسیب‌پذیری‌ها خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اگر از لحاظ علمی پیشرفت کنیم، تهدید دشمنانِ تمدنی و سیاسی و اقتصادی ما دائمی نخواهد بود و کاهش خواهد یافت.

ایشان یکی دیگر از عرصه‌های تأثیرگذاری نخبگان کشور را «ایفای نقش در شکستن مرزهای جهانیِ دانش» دانستند و افزودند: در قرون اخیر، سهم ما در جلو بردن مرزهای دانش بسیار کم بوده است و باید با استفاده از ظرفیت بالای نخبگان جوان کشور، مرزهای اکتشاف و دانش جهانی را توسعه دهیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: جوانان باید با مطالعه‌ی تاریخ، از دوران تلخ ۲۰۰ساله‌ی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که به دلیل بی‌اعتنایی به استعدادها و نخبگان، کشور دچار عقب‌ماندگی شد، مطلع شوند و قدر دوران کنونی را بدانند.

ایشان با تأکید بر اینکه در دوران قاجار و پهلوی، ایران یکی از عقب‌مانده‌ترین کشورها از لحاظ دانش روز بود، افزودند: درحالی‌که جمعیت ایران حدود یک درصد جمعیت جهان است، سهم ما در تولید علم در دوران پهلوی، یک‌دهم درصد بود اما اکنون سهم ایران در تولید علم در دنیا به حدود دو درصد رسیده است که به این حد نیز نباید قانع بود.

رهبر انقلاب اسلامی به یک نمونه‌ی دیگر از بی‌اعتنایی به علم و دانش در دوران پهلوی اشاره کردند و گفتند: از زمان تأسیس دانشگاه تهران به‌عنوان اولین دانشگاه کشور در سال ۱۳۱۳ تا سال ۱۳۵۷ که ۴۴ سال می‌شود، تعداد دانشجویان کل کشور، ۱۵۰ هزار نفر بود اما اکنون که ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، تعداد دانشجویان کشور بیش از ۴ میلیون نفر است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه چنین مقایسه‌هایی، تفاوت دو حکومت و دو نظام را به‌روشنی نشان می‌دهد، خاطرنشان کردند: علت عمده‌ی عقب‌ماندگیِ علمی و اخلاقی و سیاسی کشور در آن دوران تاریک، وجود حکمرانان بی‌کفایت، دنیاطلب، وابسته و بی‌عرضه بود که در مقابل ملت تکبر می‌فروختند و به فکر مصالح آنان نبودند اما در مقابل بیگانه تا کمر خم می‌شدند.

ایشان تأکید کردند: همه‌ی ما باید به دلیل رهایی از آن دوران تلخ و پیشرفت‌های کنونی، سپاسگزار نظام جمهوری اسلامی و امام بزرگوار باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی سپس چند توصیه درخصوص نخبگان بیان کردند.

اولین توصیه‌ی ایشان «لزوم تعامل دوجانبه میان نخبگان و نظام مدیریت کشور» بود که در این زمینه گفتند: از یک طرف مسئولان باید جدی‌تر به‌دنبال تعامل با نخبگان و ارائه‌ی خدمات و رفع موانع کار آنان باشند و از طرف دیگر نخبگان نیز باید همه‌ی ظرفیت‌های خود را در اختیار پیشرفت کشور قرار دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منابع انسانی خوب و نخبه‌ی متحرک و پیش‌رونده را یک گنجینه و ثروت عظیم خواندند و تأکید کردند: این ثروت همانند هر گنجینه‌ی دیگری در معرض طمع و چپاول نظام سلطه است تا ضمن آنکه از این ثروت برای خود بهره می‌برد، درخصوص علم و فناوری یعنی داشته‌های ثروت‌آفرین و قدرت‌آفرین نیز انحصار ایجاد کند.

ایشان «حذف فیزیکی نخبگان» را یکی از روش‌های نظام سلطه برای خارج کردن این گنجینه از چنگ ملت‌ها برشمردند و با اشاره به ترور دانشمندان هسته‌ای کشور گفتند: علاوه بر حذف فیزیکی، «امحاء فرهنگی و یا مشغول کردن نخبگان به امور دیگر»، از دیگر روش‌های نظام سلطه برای گرفتن این ثروت عظیم کشور است، بنابراین مسئولان و نخبگان باید هوشیار و مراقب باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، راه مقابله با فریب‌های نظام سلطه برای مجموعه‌ی نخبگی کشور را «تقویت هویت ملی و آرمان‌خواهی در میان نخبگان» دانستند و خاطرنشان کردند: جوان نخبه‌ی ما باید به ایرانی و مسلمان بودن، هویت ملی، آرمان‌ها و تاریخ بسیار شرافتمندانه‌ی خود افتخار کند.

ایشان تأکید کردند: یکی از برنامه‌های دشمن، آرمان‌زدایی و هویت‌زدایی است که همه باید مراقب و متوجه این نقطه‌ی تهاجم باشند.

یکی دیگر از توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی به نخبگان، «مراقبت برای غافل نشدن از مسئولیت‌های خود در قبال مردم و مسائل مهم کشور» بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: نخبه نباید در فضای تخصصی خود غرق شود و به مسائل جامعه همچون «استقلال، عدالت، پیشرفت و آسیب‌های اجتماعی» اعتنایی نداشته باشد.

ایشان خطاب به نخبگان تأکید کردند: اگر شما نخبگی را در زیر پرچم «عدالت‌خواهی و استقلال و هویت ملی» انجام دهید، قطعاً ارزش آن بیشتر خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی، سیاسی و امنیتی علیه ایران عزیز، افزودند: یک نخبه نمی‌تواند به این جنگ بی‌تفاوت باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با تشبیه جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای بسیار شدید دشمن به جنگ تحمیلی، افزودند: امکانات تبلیغاتی ما مانند اوایل دفاع مقدس، اندک است اما همان‌گونه که در آن نبرد پیروز شدیم، به فضل الهی در این جنگ هم بدون تردید پیروز خواهیم شد.

ایشان «تصویرسازی غلط» را مهم‌ترین کار امروز دشمن برای اغوای افکار عمومی جهان و ایران برشمردند و خاطرنشان کردند: نخبه‌ی جوان ما باید در این رویارویی سنگین، وظیفه‌ی خود را برای پیروزی و سرافرازی ایران انجام دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان، این دستور کار را برای نخبگان جوان ترسیم کردند: «تلاش علمی زیر پرچم عدالت‌خواهی، انحصارشکنی، ستم‌ستیزی و حساسیت و رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم».

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بیان چند نکته درباره‌ی بنیاد نخبگان، ضمن تشکر از زحمات بنیاد، کار و تلاش شبانه‌روزی را به مسئولان آن، توصیه‌ی مؤکد کردند و افزودند: در شناسایی، جذب، هدایت، ساماندهی، شنیدن سخن نخبگان و درمان کردن دردهای آنان، شب و روز نشناسید.

«پرهیز از روزمرگی، همراه با ابتکار دائم و نوسازی روش‌ها در بخشی که هدایت نخبگان را در بنیاد بر عهده دارد»، «برنامه‌ریزی دقیق و صحیح برای فعالیت‌های هویت‌بخش»، «استفاده از دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها»، «استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان و مراقبت درباره‌ی تنزل نیافتن ضوابط این شرکت‌ها» از دیگر توصیه‌های رهبر انقلاب به مسئولان بنیاد نخبگان بود.

ایشان همچنین استفاده از نخبگان در چیدمان مدیریت‌های میانی کشور را مهم خواندند و افزودند: ممکن است جوانان نخبه تجربه‌ی سطوح اول مدیریتی را نداشته باشند اما سطح مدیریت‌های میانی حتماً به جوانان نخبه نیاز دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان با رد تصوری که دانشگاه‌ها را در خدمت مسائل کشور نمی‌داند، خاطرنشان کردند: در چهار دهه‌ی اخیر، جوانان دانشگاهی در صنایع مهم کشور نقش اول را داشته‌اند.

ایشان «هوا فضا»، «علوم زیستی»، «سدسازی»، «صنعت دفاعی»، «صنعت هسته‌ای در ابعاد گوناگون آن»، «سلول‌های بنیادی»، «زیست‌فناوری» و «ساخت داروهای نوترکیب» را از جمله‌ی عرصه‌ها و صنایعی برشمردند که دانشگاه‌ها در شکل‌گیری و پیشرفت آن‌ها نقش ارزنده‌ای داشته‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی درعین‌حال افزودند: البته در کار دانشگاه‌ها نقص‌های زیادی وجود دارد که باید رفع شود و نخبگان جوان نیز امروز برخی از آن‌ها را بیان کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دانشگاه‌ها را به «اهتمام به پژوهش» در همه‌ی سطوح فراخواندند و افزودند: ارتباط متقابل و پُرمنفعت دانشگاه با صنعت جدی‌تر گرفته شود.

رهبر انقلاب در همین زمینه خاطرنشان کردند: با گسترش ارتباط با صنعت و شناسایی نیازها به‌گونه‌ای عمل کنید که همانند برخی از کشورها، هر پایان‌نامه‌ی دانشجویی یک حامی از بخش خصوصی یا دولتی داشته باشد.

«ضرورت به‌روزرسانی نقشه‌ی جامع علمی» پس از ۹ سال از تدوین آن و لحاظ کردن مسائل جدید در این نقشه، نکته‌ی دیگر ایشان خطاب به مسئولان بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تأکید بر «ضرورت ارتباط علمی با کشورهایی که در مسیر رشد جهشی قرار دارند»، افزودند: این‌گونه کشورها عمدتاً در آسیا هستند، بنابراین باید نگاهمان به شرق باشد نه به غرب؛ ضمن اینکه نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن، منت کشیدن و کوچک شدن فایده‌ای ندارد.

رهبر انقلاب با تأکید بر تعامل دانشگاه‌ها با دولت برای شناخت نیازها و اولویت‌ها، از اقدام گروه‌های مختلف اساتید دانشگاهی و صاحب‌نظران از جمله اساتید بسیجی در نوشتن نامه به مسئولان و ارائه‌ی راه‌حل مشکلات اقتصادی ابراز مسرت کردند و افزودند: نمی‌دانیم دولت چقدر به این راه‌حل‌ها عمل می‌کند اما احساس مسئولیت اساتید و همچنین نخبگان جوان و خوش‌فکر در قبال مشکلات کشور بسیار خرسندکننده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان بار دیگر به تلاش پُرحجم دشمن برای تصویرسازی منفی از اوضاع ایران اشاره کردند و افزودند: نوسانات ارزی و مشکلات معیشتی وجود دارد اما در مجموع تصویر واقعی کشور، به کوری چشم دشمنان، عکس تصویری است که بیگانگان سلطه‌طلب از ایران عزیز ترسیم می‌کنند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گزارش‌هایی از شرایط علمی کشور و نخبگان بیان کردند.

همچنین ۱۱ تن از نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور به بیان دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود در مسائل مختلف علمی، پژوهشی، مدیریتی و فناوری پرداختند.
آقایان:
- مصطفی زمانیان، مؤسس شرکت دانش‌بنیان در زمینه‌ی تدوین سندهای راهبردی
- سید ابوالفضل میررضی، دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد ادبیات
- مصطفی اسماعیلی شایان، دانشجوی دکترای مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر
- احمد آبنیکی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف
- امین جهان‌بخشی، دانشجوی پسادکترا و عضو بنیاد ملی نخبگان
- علی نظامی، دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد فیزیک کشوری
و خانم‌ها:
- الهام حیدری، برگزیده‌ی جایزه‌ی دکتر کاظمی آشتیانی
- سارا محمدی، نفر برتر مسابقات جهانی ریاضی و المپیاد زیست‌شناسی
- منصوره نادری‌پور، برنده‌ی جایزه‌ی بنیاد ملی نخبگان
- نکو پناهی، دارنده‌ی مدال طلای المپیاد شیمی
و زینب اکبری، دانشجوی نمونه‌ی کشوری و دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد دانش‌آموزی
این نکات و محورها را مورد تأکید قرار دادند:

- لزوم حضور جوانان نخبه در عرصه‌ی تصمیم‌گیری و مدیریت کشور
- لزوم تدوین برنامه‌ی راهبردی و نظام‌نامه‌ی عالمانه در حوزه‌ی تربیت غیررسمی
- انتقاد از تحول صوری و برخورد دستوری با مقوله‌ی تحول در علوم انسانی
- اهمیت توجه مسئولان به نخبگان در آموزش و پرورش و هموار کردن مسیر فعالیت آنان
- پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی باید در خدمت نیازهای کشور و بهتر شدن زندگی مردم باشد
- توجه به این نکته که ایجاد درآمد ملی و اشتغال، نیازمند رونق تولید و بهره‌وری است
- انتقاد از کمبود بودجه برای اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی
- لزوم توسعه‌ی امکانات مراکز درمانی در حاشیه‌ی شهرها
- انتقاد از استفاده نکردن از فناوری‌های مجازی برای حل مشکلات کشور
- لزوم مراقبت از زبان فارسی و پرهیز از کم‌توجهی رسانه‌ای در حوزه‌ی زبان فارسی

در پایان این دیدار، نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد
منبع خبر:http://yon.ir/uHlE8

 


تدوین برنامه پژوهشی بلند مدت برای کشور لازم است

جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) عصر روز دوشنبه 24 مهر به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز به نقل از پایگاه خبری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، دکتر اسحاق جهانگیری با بیان اینکه عدم تأمین نیازهای پژوهشی و تحقیقاتی کشور ممکن است آسیب های جبران ناپذیری برای کشور به همراه داشته باشد، تصریح کرد: با وجود آنکه بودجه دولت با محدودیت های زیادی روبرو است اما تلاش دولت این است که اعتبارات مورد نیاز برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی را تأمین کند چرا که نمی توان برنامه های علمی و تحقیقاتی کشور را نادیده گرفت.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به نوسانات نرخ ارز و مشکلات دانشگاه های کشور برای تامین بودجه مورد نیاز فرصت های مطالعاتی و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، گفت: دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور از نظر بودجه در تنگنا قرار گرفته اند که باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا این کمبودها جبران شود.

وی از دستگاه های اجرایی خواست از طرح های کلان ملی مطالعاتی حمایت کنند و برای تأمین بودجه مورد نیاز این طرح ها در حد امکان کمک های لازم را انجام دهند.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی عتف در خصوص ایجاد نظام هماهنگ برنامه ریزی و عملکرد پژوهش و فناوری کشور، تدوین یک برنامه پژوهشی بلند مدت برای کشور را مثبت و سازنده ارزیابی و تاکید کرد: تهیه برنامه پژوهشی بلندمدت برای کشور لازم است که باید دبیرخانه شورا ضمن هماهنگی های لازم با سازمان برنامه و بودجه کشور بعنوان متولی اصلی برنامه ریزی کشور، برنامه های مطالعاتی برای حل چالش های اصلی کشور را تدوین کنند.

در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، نیرو، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، روسای فرهنگستان های علوم، زبان و ادبیات فارسی و علوم پزشکی و رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی عتف پیشنهادات کمیسیون دائمی این شورا را در خصوص بازنگری ارکان اجرایی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری مطرح کرد که پس از بحث و تبادل نظر تصمیمات لازم اتخاذ شد.

برنامه ساماندهی طرح های کلان ملی پژوهش و فناوری از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و ضمن مرور اهم مصوبات شورا در خصوص طرح های کلان ملی، گزارشی از وضعیت کلی اعتبارات طرح های کلان فعال و اولویت بندی این طرح ها براساس میزان تأثیر بر تحقق شاخص های اقتصاد مقاومتی ارائه شد.

در ادامه این جلسه همچنین پیشنهاد ایجاد نظام هماهنگ برنامه ریزی و عملکرد پژوهش و فناوری کشور توسط دبیر شورا مطرح شد که پس از بحث و بررسی مقرر شد این موضوع با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه در قالب یک پیشنهاد جامع در جلسه آتی شورا مطرح شود.
منبع خبر:http://yon.ir/i0xF8حضور شرکت فناور پارک علم و فناوری البرز در  دومین نمایشگاه تخصصی شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور

شرکت دانش بنیان صنایع شیمی ساختمان آبادگران عضو پارک علم و فناوری البرز در دومین نمایشگاه تخصصی شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور  حضور یافت
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، دومین نمایشگاه تخصصی شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور دومین نمایشگاه شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور روز پنجشنبه  19 مهر ماه با حضور«مهدی فقیهی» دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی ریاست جمهوری و جمعی از مسئولان در محل دایمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران در بوستان گفتگو برپا شد

در این نمایشگاه شرکتهای دانش بنیان در کلیه موضوعات فناورانه حضور داشتند.  دسته بندی های موضوعی نمایشگاه شامل برق؛ الکترونیک؛ مخابرات و ارتباطات؛ فناوری اطلاعات؛ اینترنت اشیاء؛ هوش مصنوعی؛ کلان داده؛ تجهیزات پزشکی؛ کنترل، اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق؛ رباتیک؛ شهر هوشمند و حمل و نقل هوشمند؛ کشاورزی، شیلات، باغداری و دامداری؛ نفت، گاز و پتروشیمی؛ تجهیزات آزمایشگاهی؛ تجهیزات ساخت و تولید؛ مواد پیشرفته؛ داروهای پیشرفته؛ فناوری های فرهنگی؛ بیوتکنولوژی و بود
و حضور مجموعه ای از شرکتهای خدمات فناوری جهت خدمات دهی به شرکتهای دانش بنیان فراهم شد که  ازاین جمله می توان به شرکتهای بازاریابی و تجاری سازی، شرکتهای سرمایه گذاری، شرکتهای مدیریت صادرات، صندوقهای ارائه دهنده ی تسهیلات و ضمانت فناوری اشاره کرد. همچنین این نمایشگاه با رویکردی بین المللی برگزار شد و هیات های تجاری و اقتصادی از کشورهای مختلف جهان از نمایشگاه بازدید به عمل  آورند.
بر اساس این گزارش شورای سیاستگذاری نمایشگاه اهداف متعددی را از برگزاری نمایشگاه مدنظر داشت که در ادامه به این اهداف اشاره خواهد شد.
 بازارسازی و ارتقای حجم فروش شرکت های دانش بنیان
  افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان در کل اقتصاد کشور
  کمک به توسعه اقتصاد مقاومتی در کشور
  شبکه سازی و هم افزائی شرکتهای دانش بنیان
 نمایش توانمندی های واقعی کشور
  ارتقای صادرات دانش بنیان
 

شایان ذکر است در سومین روز از این رویداد حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی  از غرفه شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز بازدید و استقبال نمود.
 


شرکت صنایع شیمی ساختمان آبادگران در سال 1372 شمسی با اخذ مجوز از وزارت صنایع و معادن استان تهران تاسیس شد.اکنون شرکت آبادگران، با ظرفیت تولید واقعی سالانه 65000 تن و تولید بیش از 150 نوع ماده شیمیایی دانش بنیان ، گروه صنعتی پیشرو در صنعت شیمیائی ساختمان کشور محسوب می شود. اخذ گواهینامه های بین المللی مدیریت کیفیت ، تعاملات سازنده و نزدیک با سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان آزمایشگاه آکرودیته در زمینه : " مواد افزودنی بتن ، بتن آماده، سنگدانه ، سیمان و چسب های کاشی "همچنین اخذ مجوز گروه پژوهشی از وزارت علوم که منجر به ارتباط نزدیک تری با پارک های علم و فناوری کشور و پردیس های دانشگاهی گشت نمایانگر توجه همزمان شرکت آبادگران به تولید علم و متجلی نمودن دانش در کیفیت محصولات تولیدی با بهر ه گیری از فناوری های نوین می باشد.
سیر رشد شرکت آبادگران از بدو تاسیس تا کنون با اضافه شدن سالانه یک یا چند گونه مواد شیمیائی جدید که نتیجه همسو سازی فعالیت های تحقیقات با صنایع وابسته به توسعه و عمران کشور بوده همچنان ادامه دارد محوریت قراردادن امور علمی و پژوهشی در سند چشم انداز و فرآیندهای اجرائی شرکت باعث شده همواره بخش قابل توجهی از درآمد کل گروه به توسعه فیزیکی و تجهیزاتی مرکز علمی ، امور تحقیقاتی و صنعتی سازی مواد تکنولوژیک اختصاص یافته و با تجهیز آزمایشگاه های مصالح، نانوتکنولوژی، پلیمر و شیمی به روز آمد ترین امکانات تحقیقاتی، بستر خلق دانش و تبدیل آن به فناوری تحکیم شود. آزمایشگاههای شیمی و نانو تکنولوژی شرکت آبادگران به نحوی هوشمندانه ارتباط آزمایشگاهی - صنعتی خود را با خطوط تولید انبوه، از طریق تجهیز واحد های پایلوت شیمیائی و بهره جستن از آمیخته روشهای ناب و نوین مدیریت علمی بر قرار نموده اند نتیجتا در حال حاضر امکان طراحی و تولید مواد شیمیائی اختصاصی به صورت بهنگام
(J.I.T – Just In Time) با نیاز سنجی صنعتی مخاطبین و به صورت کاملاً سفارشی (Customized Production) در مدت زمان بسیار کوتاهی فراهم آمده است. این اقدامات کاملا پر سرعت علمی در مسیر صنعتی سازی با مطالعه دقیق نیازهای دریافت شده از جانب پروژه های هدف ، بهره گیری از تجارب و اسناد تحقیقاتی موجود در مرکز تحقیقات شرکت و قابلیت های صنعتی گروه ، توانمندی منحصر به فردی را برای جلب رضایت مخاطبین علمی تجاری به وجود آورده است.همچنین، ارائه مقالات علمی ، ثبت اختراعات و سایر فعالیتهای پژوهشی باعث شده است تا محققین این شرکت به صورت مستمر در جشنواره ها و سمینارهای برجسته مورد تشویق و تقدیر قرار بگیرند. اخیرا پروژه های سنتز مواد شیمیایی با فناوری پیشرفته Hi-Tech به عنوان یکی از اهداف کلان شرکت برای ورود به بازارهای خارجی کلید خورده. بدین منظور ارتقاء سطح خطوط تولید به رباتیک در دستور کار قرار گرفته و پیگیری می شود.
گفتنی است این نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاههای تخصصی شهرداری تهران (بوستان گفتگو) در تاریخ ۱۹-۲۲ مهر ماه ۱۳۹۷ برگزار شد


حضور شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز در هجدهمین نمایشگاه صنعت تهران

شرکت دانش بنیان پلاسما پژوه پارس یکی از شرکت های دانش بنیان موفق پارک علم و فناوری البرز دستاوردهای خود را در هجدهمین نمایشگاه صنعت تهران به نمایش گذاشت.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز ، صفی الله اکبری افلاکی رییس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان پلاسما پژوه پارس یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز نیز در هجدهمین نمایشگاه صنعت تهران  شرکت کرده با اعلام این خبر گفت: فعالیت ما در حوزه مهندسی سطح و پوشش دهی قطعات، قالبها و ابزار آلات صنعتی است که با  روشهای نوین انجام می شود؛ روش ما نیتروژن دهی پلاسمایی و پوشش دهی در محیط پلاسما می باشد که در حال حاضر فناوری روز دنیاست.
رییس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان پلاسما پژوه پارس اضافه کرد: این شرکت تنها مجموعه ایست که امکان انجام فرایند نیتراسیون پلاسمایی بر روی آلیاژهای تیتانیوم و اینکونل را دارا می باشد و  همچنین آلیاژهای فوق جهت نیتراسیون نیاز به شرایط خاص از جمله دمای بالا (تا 850 درجه سانتیگراد) دارند
وی افزود: شرکت پلاسما پژوه پارس در هجدهمین نمایشگاه صنعت تهران در سالن ۳۸b.غرفه ۱۷۳
آماده ارائه خدمات به مخاطبان و مشتریان است
این مدیر دانش بنیان همچنین گفت: در نیتروژن دهی پلاسما، قطعات فولادی درون محفظه خلا قرار می گیرند ودر اثر اختلاف پتانسیل بین قطعات  و بدنه کوره گاز یونیزه شده و اطراف قطعات رو میگیره قطعات به آرامی گرم میشوند و به دمای نینراسیون می  رسند و با گذشت زمان نیتروژن نفوذ می کند و باعث سختی سطح قطعه می شود.
وی افزود: کیفیت سطحی عالی، سختی بالا، عدم آلایندگی محیط زیست، مصرف کم انرژی، کنترل عالی لایه ها از ویژگیهای این روش می باشد.

اکبری افزود: روش های سنتی با نمک سیانور و یا گاز آمونیاک انجام می شوند که آلاینده گی و مصرف انرژی زیادی دارند.
رییس هیأت میدیره شرکت دانش بنیان پلاسما پژوه پارس  با اشاره به اینکه در حال حاضر با چهار دستگاه به مشتریان خود خدمات مورد نیاز آنها را ارائه می کنیم اظهار داشت: بزرگترین دستگاه نیتروژن دهی پلاسمایی ایران را با حضور استاندار البرز در سال ۹۶ راه اندازی کردیم و در حال حاضر به صنایع خودرو سازی، قالبهای بزرگ، صنایع نیروگاهی، صنایع نظامی و هوا فضا و همچنین صنایع نفت و پتروشیمی خدمات ارائه می کنیم.
اکبری با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶ نفر به طور مستفیم و ۱۰ نفر بصورت غیر مستقیم در این شرکت فعال هستندگفت: خوشبختانه توانستیم دانش فنی این روش را کاملا بومی کرده و قیمت دستگاه ساخت داخل را به کمتر از ۳۰ درصد دستگاه مشابه خارجی کاهش دهیم.
وی افزود: در حال حاضر در هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت تهران با هدف آشنایی صنعتگران و مدیران صنایع و شرکتهای بزرگ با روشهای نوین سختکاری حضور داریم.
از توانمندی های این شرکت دانش بنیان به موارد ذیل می توان اشاره کرد.
فرآیندهای عملیات حرارتی و مهندسی سطح نوین 
 طراح و سازنده
• دستگاه نیتروژن دهی پلاسمایی
• دستگاه کربن دهی پلاسمایی و پلاسمای دمای بالا
• دستگاه پلاسمای مایع (plasma Electrolyte)
• 
دستگاه رسوب نشان شیمیایی از بخار به کمک پلاسما (PACVD)
انجام خدمات سختکاری و پوشش دهی
• نیتراسیون پلاسمایی
• نیترو کربوراسیون پلاسمایی
• اکسیداسیون پلاسمایی
• پوشش های سخت نانو ساختار (TiN, TiC TiCN, DLC)
• 
پلاسمای مایع 
این شرکت از سه ساله پیش  در پارک علم و فناوری البرز مستقر است.


برگزاری کارگاه تخصصی با موضوع شرکت های دانش بنیان  در پارک علم و فناوری البرز 

کارگاه تخصصی با موضوع"  آشنایی با شرکت های دانش بنیان و قوانین و مقررات مربوطه "توسط پارک علم و فناوری البرز برگزار شد.
به گزارش  روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، کارگاه آشنایی با شرکت های دانش بنیان و قوانین و مقررات مربوطه"  با محورهای زیر برگزار شد.
 • بررسی آیین نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دنش بنیان مطابق آخرین تغییرات کارگروه دبیرخانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 • تحلیل فهرست کالاهای دانش بنیان مطابق آخرین تغییرات کارگروه دبیرانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 • محصولات و فناوری های مورد توجه شوراهای سردبیری تخصصی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 • بررسی و تحلیل معیاری های تفصیلی ارزیابی فنی محصولات دانش بنیان
 • آشنایی با انواع شرکت های دانش بنیان و فرصت های پیش روی آن ها
 • بررسی آخرین آیین نامه ها و 110 برنامه حمایتی معاونت علمی ریاست جمهوری برای انواع شرکت های دانش بنیان
این کارگاه آموزشی تحت عنوان " آشنایی با شرکت های دانش بنیان و قوانین و مقررات مربوطه   (ویژه شرکت های فناور و دانش بنیان)  تو سط دکتر ابوچناری سرارزیاب تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری (با ارائه گواهینامه)  به مدت 8 ساعت در روز یکشنبه مورخ 22 مهر  از ساعت8  لغایت 16:30در محل پارک علم و فناوری البرز برگزار شد
شایان ذکر است مخاطبان این کارگاه آموزشی، فعالان اقتصادی، کارآفرینان و کارفرمایان، مدیران صنایع و کسب و کارهای دانش بنیان، مدیران و کارشناسان پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد، و همه علاقمندان بودند.
بازدید مدیرکل امور بانوان استانداری البرز از پارک علم و فناوری البرز

 خانم دکتر اسماعیلی فرد مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز  از پارک علم و فناوری البرز  روز شنبه21 مهرماه بازدید کردند.
 
خبر در حال تکمیل است.

اخبار پارک علم و فناوری البرز


تقویت نیروی انسانی در حوزه موسسات دانش بنیان ضروری است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: تقویت نیروی انسانی در حوزه موسسات دانش بنیان از جمله مباحثی است که در این بخش بایستی دنبال شود.

> ادامه


دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب

جمعی از نخبگان علمی کشورمان، شامل رؤسای شرکت‌های دانش‌بنیان، نخبگان بازگشته به کشور، نفرات برتر المپیاد‌ها و آزمون‌ها و جشنواره‌های علمی، پژوهشگران برگزیده‌ی دانشگاه‌ها، استعداد‌های درخشان، و نفرات برتر آزمون سراسری سال ۹۷، صبح امروز چهارشنبه ۲۵ مهرماه در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

> ادامه


تدوین برنامه پژوهشی بلند مدت برای کشور لازم است

جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) عصر روز دوشنبه 23 مهر به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

> ادامه


حضور شرکت فناور پارک علم و فناوری البرز در  دومین نمایشگاه تخصصی شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور

شرکت دانش بنیان صنایع شیمی ساختمان آبادگران عضو پارک علم و فناوری البرز در دومین نمایشگاه تخصصی شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور حضور یافت

> ادامه


حضور شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز در هجدهمین نمایشگاه صنعت تهران

شرکت دانش بنیان پلاسما پژوه پارس یکی از شرکت های دانش بنیان موفق پارک علم و فناوری البرز دستاوردهای خود را در هجدهمین نمایشگاه صنعت تهران به نمایش گذاشت.

> ادامه


 

رویدادها

 

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

 • كل کاربران ثبت شده: 454 کاربر
 • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
 • ميهمانان در حال بازديد: 8 کاربر
 • تمام بازديد‌ها: 1502271 بازدید
 • بازديد 24 ساعت قبل: 1905 بازدید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پارک علم و فناوری البرز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Alborz Science And Technology Park

Designed & Developed by : Yektaweb