نخستین نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۹ | 

نخستین نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز

با حضور دکتر منصورغلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ، نخستین همایش و نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز در محل دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز به نقل از پایگاه خبری وزارت علوم، سی‌و دومین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری کشور نیزهمزمان با همایش مدیریت سبز و افتتاحیه نمایشگاه مدیریت سبز هشتم مردادماه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزارشد.

ضرورت توجه ویژه به حرکت‌های برنامه‌ محور

دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز دوشنبه در نخستین همایش و نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز  برگزار شد اظهار داشت: تلاش ما این است که بتوانیم مجموعه آموزش عالی کشور را آن طور که باید و شاید در سطح ملی نمایندگی کنیم و از رویکرد‌های مثبتی که در حوزه سازمان برنامه و بودجه و دولت وجود دارد بهره بیشتری ببریم تا شرایط برای انجام دادن وظایف سازمانی و ذاتی بیش از پیش فراهم شود.
وی افزود: خوشبختانه پارک‌های علم و فناوری شروع خوبی داشته‌اند و امید زیادی به آن‌ها در سطح ملی وجود دارد و ارزیابی‌ها نیز نشان می‌دهد که در روند فعالیت‌های خود توفیقات خوبی کسب کرده‌اند.
به گفته وزیر علوم پارک‌های علم و فناوری حلقه اتصال مجموعه علم و فناوری با بخش خصوصی هستند و این حلقه اتصال باید مسئولیت و ماموریت خاصی را برای خود تعریف کند.
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی اگر پارک‌های علم و فناوری هر الگو و برنامه علمی و محاسبه شده و فنی را به مجموعه‌هایی که در زیر چتر خود دارند منتقل کنند می‌تواند جریان مستمری را در آینده ایجاد کند و منشأ اثرات باشد و هر چه دقت و ظرافت علمی و محاسبات دقیق‌تر باشند، این اثرات نیز مطلوب‌تر خواهند بود.
وی عنوان کرد: شاید اهدافی را که در تقویت نیروی انسانی در دانشگاه‌ها داریم، به لحاظ وسعت، تعداد و تنوع رشته‌ها، نتوانیم افراد را به صورت تک به تک به سمت مقصد جهت‌دهی و هدایت کنیم، اما اهداف و برنامه‌ها در پارک‌های علم و فناوری دقیق و هدفمند است.
وزیر علوم افزود: در پارک‌های علم و فناوری زایش فکر و اندیشه مدیریتی را انتظار داریم و لذا نباید در ستاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چگونگی مدیریت را دیکته کرده بلکه باید در کنار آنها قرار گرفته و کمک کنیم با شکوفا کردن اندیشه‌های جوان بتوانند راهکارهای جدید و نوآوری‌ها را به همه مجموعه‌ها، به خصوص مجموعه‌های در حال توسعه، شرکت‌ها و واحدهای فناوری که امید به آینده در کنار شکوفایی آنها شکل می‌گیرد، منتقل کنند.
وی با تأکید بر اینکه در کشورمان باید اقتدار ملی و سرمایه‌های ملی را از منابع خام به سمت نیروی انسانی توسعه‌یافته انتقال دهیم تصریح کرد: این مهم باید یک حرکت ملی باشد و بخش قابل توجه آن را باید پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی و فناوری ساماندهی و هدایت کنند.
دکتر غلامی افزود: در شرایط فعلی باید نمونه‌های عملی امیدوارکننده از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور به سوی جامعه منتشر شود؛ زیرا وظیفه داریم که روی حل مسئله فکر کرده و راهکار ارائه دهیم و این امر جریان امید و اراده ملی را در کشور تقویت خواهد کرد.
وی در خاتمه با بیان اینکه آینده از آن ملت و جوانان ما می‌باشد تصریح کرد: جامعه علمی برای همه مسائل و معضلات موجود در کشور می‌تواند راه حل ارائه دهد و این همت با قوت و وسعت بیشتر در جامعه علمی شکل گرفته و پیش خواهد رفت.

مدیریت سبز بستری برای توسعه فعالیت شرکت‌های حوزه تولید انرژی است

دکتر برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  در این همایش،  با تاکید بر ضرورت مدیریت سبز در کشور اظهار داشت: مدیریت سبز تنها خرید چندین پنل فتوولتائیک نیست و نیاز به فناوری‌های دیگر است که در این زمینه باید به هر قیمت با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری اقدام به تولید برق مورد نیاز در کشور کنیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به وضعیت کنونی اقتصاد کشور گفت: در چنین شرایطی شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از هر نهاد دیگری در شرایط سخت‌تری قرار دارند که ما باید فضا را برای توسعه کسب و کارهای آن‌ها فراهم کنیم.
وی افزود: امروزه ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند اتحاد و همدلی هستیم و وظیفه ما است که کمک کنیم تا شرکت‌های دانش بنیان بتوانند در چارچوب‌های قانونی فعالیت خود را اجرایی کنند.

 

مدیریت پارک‌های علم و فناوری باید مشارکت‌پذیر باشند

دکتر کشمیری مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری در این آیین، درخصوص تفاوت‌ها در اصول حاکم بر ساختار کالبدی و طرح جامع پارک‌های علمی و فناوری اظهار داشت: فضای کالبدی و طرح جامع پارک‌های علم و فناوری تحت تأثیر محتوا و عناصر محتوایی است و برخلاف مراکز آموزشی و پژوهشی، کالبد یک پارک علم و فناوری و مؤلفه‌های اصلی آن به شدت در شکل‌گیری و موفقیت پارک تأثیرگذار است.
وی با بیان اینکه محتوای یک پارک علم و فناوری، اقتصاد و کسب و کار است افزود: از منظر کالبد و محتوا پارک علم و فناوری بیش از آنکه شبیه یک محیط آموزشی و پژوهشی باشد، شبیه یک محیط شهری یا یک شهرک صنعتی است.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری درخصوص مؤلفه‌های مهم توسعه کالبدی تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی، اصول شهرسازی، منظر و معماری، فناوری و نوآوری و مدیریت سبز مؤلفه‌هایی هستند که نقش به سزایی در موفقیت یک پارک علم و فناوری خواهند داشت.
وی افزود: نظام و چارچوب سرمایه‌گذاری توسعه پارک‌علم و فناوری کاملاً متفاوت از مراکز آموزشی و پژوهشی است و مالکیت در پارک‌های علم و فناوری یکپارچه و واحد نیست بلکه یک مالکیت ترکیبی است.
دکتر کشمیری با بیان اینکه حوزه علم و فناوری نیازمند توجه ویژه می‌باشد خاطرنشان کرد: خوشبختانه دوستان در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی طی چند سال اخیر اهتمام مضاعفی داشته‌اند، اما باید جهش قابل ملاحظه‌ای در منابع مربوط به حوزه‌های علم و فناوری در کشور ایجاد شود و مشارکت منابع منطقه‌ای و مدیریت‌های استانی را نیز به کار گیریم.

 

اعتبارات دانشگاه‌های پیشرو در سال جاری ۴۰۰ درصد افزایش یافته است
دکتر سعید نمکی معاون توسعه امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور در این رویداد  از اختصاص صد در صدی اعتبارات دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در سال جاری خبر داد و اظهار داشت: در سال جاری با قدرت زیاد کشور را اداره خواهیم کرد و حقوق کارمندان به تعویق نخواهد افتاد

وی افزود: در بودجه سال ۹۷ اعتبارات بخش‌های آموزشی ۳۰ درصد و پارک‌های علم و فناوری در بخشی از موارد تا ۵۰ درصد افزایش داشته است.
دکترنمکی در بخش دیگری از سخنان خود به چالش‌های زیست‌محیطی کشور در حوزه‌های آب‌، کشاورزی سنتی، ریزگردها و بحران آب اشاره کرد و با تاکید بر نقش مهم پارک‌های علم و فناوری در این زمینه یادآور شد: ما انتظار داریم تا پارک‌های علم و فناوری راهکارهایی را برای برون‌رفت از این چالش‌ها ارائه دهند.
وی با بیان اینکه در اداره مسائل اصلی کشور هیچ مشکل خاصی وجود ندارد، افزود: این دوران خواهد گذشت و ما باید با اتحاد از این گردنه عبور کنیم، چرا که این یک جنگ اقتصادی نیست، بلکه یک جنگ روانی در کشور است.
دکتر نمکی با بیان اینکه تاکنون ۳۲ میلیارد تومان برای اجرای ۵۲ پروژه مدیریت سبز از سوی سازمان برنامه و بودجه پرداخت شده است، ابراز امیدواری کرد که این میزان در سال جاری افزایش یابد.
معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ما مصمم هستیم تا از حوزه‌های آموزش و پژوهش حمایت کنیم، گفت: امروز دولت دست نیاز به سمت دانشمندان دراز کرده است، چرا که اعتقاد داریم راهی جز همفکری با دانشمندان در اداره امور کشور نداریم.
دکترنمکی خاطرنشان کرد: بر این اساس ما امسال صد در صد اعتبارات دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها را اختصاص خواهیم داد.

ایجاد شورای راهبری مدیریت سبز در ۲۰ پارک علم و فناوری

دکتر نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم  تحقیقات و فناوری در این آیین،  با بیان اینکه کارگروه راهبری مدیریت سبز با توجه به سیاست‌های بالادستی نظام و تأکید دولت تدبیر و امید در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط زیست از سال ۱۳۹۲ ذیل این معاونت تشکیل شده است، اظهار داشت: «مدیریت سبز» واژه‌ای مبتنی بر یک رویکرد ضروری است که برای پاسداری از سرمایه‌های نسل حاضر و نسل‌های آتی کشور بر یکپارچگی اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی تأکید دارد.
به گفته وی لازمه «مدیریت سبز» نوعی بازنگری فکری در کار نهادها و سازمان‌های گوناگون با احترام به محیط زیست است و انرژی، آب، صدا، هوا، تنوع زیستی، حمل و نقل، فضای سبز، پسماند، ایمنی، بهداشت و مقوله‌های بسیاری دیگری به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه قرار می‌گیرند.
به گفته دکتر نظرپور، کنترل سیستم‌های حرارتی، برودتی تهویه مطبوع، استفاده از فناوری‌های پاک و انرژی‌های تجدید پذیر، حمل و نقل، مدیریت پسماند، کنترل سیستم روشنایی، مدیریت مصرف آب، کنترل تجهیزات اداری و نحوه استفاده از آنها، مدیریت میزان مصرف کاغذ و اقلام مصرفی و فرهنگ‌سازی و توسعه مدیریت انرژی، شاخص‌های مدیریت سبز هستند.
وی افزود: ردیف متمرکز مدیریت سبز در سال اول طرح مذکور (سال ۱۳۹۶) برای دانشگاه‌ها در نظر گرفته شد؛ با توجه به فعالیت مراکز و مؤسسات پژوهشی و درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سازمان برنامه و بودجه کشور، برای سال دوم (قانون بودجه سال ۱۳۹۷)، پژوهشگاه‌ها نیز از طرح فوق بهره‌مند می‌شوند و امیدوارم در سال آینده این ردیف متمرکز را برای پارک‌های علم و فناوری داشته باشیم.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: مطالعه و شناخت وضع موجود، آموزش و گسترش آگاهی‌های جامعه هدف، تهیه بانک اطلاعات مصارف حامل‌های انرژی و آب و... و نظارت بر حسن اجرا و نگهداری پیشگیرانه در ساختمان‌ها می‌تواند ما را در پیشبرد اهداف «مدیریت سبز» یاری دهد.
وی درخصوص نقش شرکت‌های فعال در حوزه مدیریت سبز گفت: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد با انجام فعالیت‌های نوآورانه، نقش بسزایی در نوآوری و توسعه فناوری‌های حوزه مدیریت سبز دارند؛ این رویکرد در نگاهی کلان به «جامعه سبز» می‌انجامد.
دکتر نظرپور با اشاره به اینکه نخستین پارک علم و فناوری در سال ۱۳۷۲ توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تأسیس شده است، افزود: در حال حاضر تعداد ۴۳ پارک علم و فناوری با زیربنای بالغ بر ۴۰۳ هزار و ۹۶۳ مترمربع در حال انجام فعالیت می‌باشند.
وی با اشاره به اعتبارات ملی تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پارک‌های علم و فناوری در سال‌های ۹۶ و ۹۷ اظهار داشت: ۶۷ میلیارد تومان اعتبار در سال ۱۳۹۶ برای پارک‌های علم و فناوری تخصیص یافت که این اعتبار در سال ۱۳۹۷ با ۲۳ درصد کاهش به ۵۲ میلیارد تومان کاهش یافت و امیدواریم که اعتبار ابلاغی در سال جاری به صورت صد درصدی تخصیص یابد.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، دریافت فاینانس به منظور تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری با تضمین دولت، استفاده از تسهیلات بانکی برای خرید تجهیزات و به روزرسانی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری با تضمین هیئت امنا و تنفس دوساله و پرداخت از محل درآمد اختصاصی را از ظرفیت‌های قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور عنوان کرد.
وی مجوز انتشار اوراق مشارکت با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود دستگاه اجرایی، مجوز انتشار اوراق مالی اسلامی برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه تمام و طرح‌های ساماندهی دانشگاه‌ها، مجوز اخذ تسهیلات از بانک‌ها برای تکمیل طرح‌های عمرانی و احداث خوابگاه‌های متأهلین و بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی و یارانه سود و کارمزد تسهیلات توسط صندوق رفاه دانشجویان و مجوز استفاده از اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری را از دیگر ظرفیت‌های قانون بودجه سال جاری کشور دانست.
دکتر نظرپور، خلق فرصت به منظور ارائه دستاوردها و معرفی شرکت‌های «نوپا» در حوزه مدیریت سبز و جهت‌دهی فعالیت‌های نوآورانه در راستای اقتصاد مقاومتی، معرفی شرکت‌های «توانمند» و با سابقه در حوزه مدیریت سبز و ایجاد بستری در جهت تسهیل ارتباط کارفرمایان با شرکت‌های فعال برای ارائه خدمات در حوزه مدیریت سبز را از اهداف برگزاری نخستین نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز برشمرد

با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان، مصرف انرژی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۳۴ در صد کاهش یافت

دکتر معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، در حوزه مدیریت سبز با بیان اینکه حوزه مدیریت سبز یکی از حوزه‌های موثر در حل مشکلات کشور است، اظهار داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از راهکارهای برون‌رفت کشور از وضعیت اقتصادی کنونی است و این شرکت‌ها از آنجایی که می‌توانند ارزش افزوده‌ای برای کشور ایجاد کنند، می‌توانند نقش موثری در برون‌رفت از وضعیت اقتصادی کنونی کشور داشته باشند.
وی با اشاره به تلاطمات بازار ارز، افزود: سرمایه اصلی کشور ما نیروی انسانی آن است که با تلاطمات ارزی دستخوش تغییر نمی‌شوند.
دکتر تعداد دانشجویان این دانشگاه را ۱۴ هزارنفر و تعداد اعضای هیات علمی آن را ۵۵۰ نفر عنوان کرد و ادامه داد: در سال گذشته ۹۰ عضو هیات علمی استخدام و ۸۲ عضو هیات علمی بازنشسته شدند، ولی ما تصمیم داریم از این استادان در امور پژوهشی و فناوری بهره ببریم، چرا که در علم بازنشستگی معنا ندارد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تعداد مقالات این دانشگاه به ازای هر استاد را ۴ سند علمی عنوان کرد و یادآور شد: علاوه بر آن ما در حوزه حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و کاربردی علاوه بر افزایش رشد علمی و مقالات در جهت رفع نیازهای کشور نیز گام برداشته‌ایم، به گونه‌ای که در چهار سال گذشته علیرغم وضعیت نامناسب بخش‌های صنعتی، حجم قراردادهای صنعتی ما سه برابر شده است.
دکتر معتمدی حجم جذب قراردادهای صنعتی در طی چهار سال اخیر را دو برابر دانست و گفت: در طی این مدت موفق شدیم که ۱۸ میلیارد تومان جذب قرارداد با بخش‌های صنعتی داشته باشیم که تصور بر این است که با توجه به پتانسیل‌های کشور این میزان کم است و باید افزایش یابد.
همچنین در پایان این نشست با حضور وزیر علوم نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز افتتاح شد.

منبع خبر: http://yon.ir/HFk5f

کلیدواژه ها: نمایشگاه مدیریت سبز | نشست روسای پارک ها | پارک علم و فناوری البرز | وزارت علوم | شرکت | دانش بنیان |


دفعات مشاهده: 338 بار   |   دفعات چاپ: 46 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پارک علم و فناوری البرز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Alborz Science And Technology Park

Designed & Developed by : Yektaweb