موفقیت واحد R&D یک شرکت فناور در پارک علم و فناوری البرز؛ تولید محصول نانو لوله پلی اتیلن مقاوم در برابر خزش

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۲/۲۸ | 
با تلاش فناوران شرکت لوله گستر خادمی مستقر در پارک علم و فناوری البرز ۱۶ محصول جدید وارد بازار شد که محصول نانو لوله پلی اتیلن مقاوم در برابر خزش برای نخستین بار در جهان تولید شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، مهندس محمد رضا خادمی مدیر عامل شرکت  لوله گستر خادمی عضو پارک علم و فناوری البرز با اعلام این خبر گفت: "خزش" تغییر شکل وابسته به زمان است که به عنوان نقص در رفتار بلند مدت مواد پلیمری به حساب می آید، در بحث خزش زمانی که پلیمر ها تحت بار ثابتی (کمتر از استحکام نهایی ماده قرار می گیرند) یک تغییر شکل آنی در پلیمر ها ایجاد شده و از حالت کلاف خارج می شوند؛ با ادامه یافتن اعمال بار، زنجیره ها نسبت به یکدیگر شروع به حرکت و لغزش می کنند و هر چه میزان زمان اعمال بار طولانی شود یک نوع تغییر شکل دایمی در ماده ایجاد می شود. در پروژه حاضر هدف از اضافه کردن ذرات نانو، افزایش این مدت زمان بود که در تست خزش انجام شده زمان از ۲۳۰ دقیقه در نمونه بدون نانو به ۸۱۰ دقیقه در نمونه حاوی نانو ذرات افزایش یافت؛ اینروش در نهایت موجب مقاومت و افزایش خزش بلند مدت در لوله ها گردید.
 
وی با اشاره به اینکه بیشترین کاربرد لوله های پلی اتیلن در طراحی و ساخت لوله های آبیاری تحت فشار می باشد و برای همین لوله ها طبق استاندارد ۱۴۴۲۷ استحکام لازم در دمای ۲۰ درجه سلسیوس، ۵۰ سال در نظر گرفته شده است اظهار داشت: در صورتیکه با توجه به شرایط آب و هوایی ایران، دما همیشه و در تمامی مناطق جغرافیایی ۲۰ درجه سلسیوس نمی باشد. بنابراین این زمان به حدود ۳۰-۴۰ سال می رسد که یکی از مهمترین معضلات در بخش آب و فاضلاب می باشد. مدیرعامل این شرکت نوآور تولیدی که از واحدهای برتر کارآفرین در حوزه صادرات محصولات صنعتی در کشور است افزود: واحد R&D لوله گستر خادمی با همت نیروهای متخصص خود به تولید لوله پلی اتیلن با طول عمر بالا اقدام نمود که بعد از تحقیقات فراوان به این نتیجه رسیدیم که با حل مشکل خزش پلی اتیلن می توانیم به هدف خودمان برسیم. در این بین پیدا کردن مواد نانو و اصلاح کننده آن و همچنین توزیع و پخش مواد نانو در پلی اتیلن که به صورت گرانول از پتروشیمی خریداری می گردد از موانع و چالش هایی بودند که بر سر راه قرار داشتند. نتیجه ای که از این تحقیق فوق العاده سخت و هیجان انگیز حاصل شد؛ بدین صورت می باشد: نمونه غیر نانویی ۲۳۰ دقیقه و نمونه حاوی نانو ۸۱۰ دقیقه می تواند تست خزش را پاس نماید یعنی تحول بزرگی در تولید لوله پلی اتیلن با اعمال فشار یکسان.
وی با اشاره به اینکه ما در تلاش هستیم تمامی محصولات شرکت لوله گستر خادمی با محصولات رقیبان متفاوت ومتمایزباشد اظهار داشت: شرکت لوله گستر تولید کننده لوله و  اتصالاتPE, U- PVC  ، کامپاند های پلیمری و مصنوعات پلاستیکی می باشد و با توجه به نامگذاری سال جدید به جهش تولید و همچنین تحقق چشم انداز شرکت، سال ۹۹ برای این مجموعه سال مهمی از نظر افزایش تولید است و ما در حال اضافه کردن خطوط تولید جدید هستیم که شامل تولید نایلون، دیوارپوش و اضافه کردن ۱۰ عدد قالب به واحد تزریق می باشیم که برنامه ریزی تمامی پروژه ها در سال ۹۸ انجام شده و در حال حاضر طبق برنامه پیش می رویم.
محمدرضا خادمی از تولید ۱۶ محصول جدید در این شرکت نوآور خبر داد و اعلام کرد: تلاش کردیم از ۱۶ محصول جدید به سبد محصولات خود اضافه نماییم که تمامی محصولات و دستاوردها در حیطه کاری شرکت می باشد. تولید هر کدام ازاین محصولات مشکلات و چالش ها و حتی تلخی ها و شیرینی هایی به همراه داشته است. ولی اعلام می کنیم  آنچه  در واحد R&D در قالب "خزش"به آن رسیده ایم یک محصول منحصر به فرد است.
مدیرعامل این شرکت با اشاره به چالش های شرایط تحریم و کرونا گفت: پرسنل شرکت لوله گستر با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در حال انجام فعالیت روزانه خود می باشند و همانند سال های گذشته که این شرکت صادر کننده برتر استانی و کشوری است و همچنان در حال حفظ این موقعیت خود در بین صادر کنندگان می باشد.
وی افزود: واحد های فناور تا حدی میتوانند نیاز های کشور را برطرف کنند و مانع از ایجاد شرایط سخت در کشور شوند ولی یک واحد فناور موقعی می تواند شکوفا شود که دولت و ارگان های دولتی به آنها کمک نمایند.
گفتنی است پارک علم و فناوری البرز در توانمندسازی و توسعه شرکت های دانش بنیان و فناور در کشور پیشتاز است
 

کلیدواژه ها: پارک علم و فناوری البرز | لوله گستر خادمی |


دفعات مشاهده: 51 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پارک علم و فناوری استان البرز می باشد