بازدید معاون وزیر کشاورزی از پارک علم و فناوری البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ | 

بازدید معاون وزیر کشاورزی از  پارک علم و فناوری البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی

صبح روز چهارشنبه 17 بهمن 1397   معاون وزیر کشاورزی از  پارک علم و فناوری البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی  بازدید کرد .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز به نقل از پایگاه خبری دفتر مرکزی جهاددانشگاهی،دکتر مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی با همراهی رییس جهاددانشگاهی و رئیس پارک علم و فناوری البرز از مرکز خدمات تخصصی بیوتکنولوژی تولید مثل در حیوانات پژوهشگاه ابن‌سینا جهاددانشگاهی بازدید و بر حمایت از اقدامات جهاددانشگاهی در زمینه‌ی فعالیت ماندگار «تولید خارج رحمی جنین از سه نژاد برتر گاو گوشتی» تاکید کرد.

دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی با اشاره به فعالیت پژوهشگاه ابن‌سینا که اخیراً اقدام به واردات 50 رأس گاو از نژاد برتر گوشتی برای «تولید خارج رحمی جنین» کرده است، گفت: ما در جهاددانشگاهی، انجام تحقیقات کاربردی به‌منظور تولید فناوری‌های مورد نیاز کشور در چند زمینه‌ی خاص را وظیفه خود می‌دانیم و اصرار داریم که حتماً تحقیقات کاربردی شود به همین دلیل کارها به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌شود.
وی افزود: هدف ما این است که یک فناوری در سطح وسیع برای جامعه مورد استفاده قرار گیرد تا اقتصاد دانش‌بنیان در کشور تحقق پیدا کند.
دکتر طیبی در ادامه با اشاره به فناوری «تولید خارج رحمی جنین از سه نژاد برتر گاو گوشتی» خاطرنشان کرد: این موضوع مسئولان عالی کشور هم گزارش و با استقبال آنان همراه شده است.

رئیس جهاددانشگاهی کشور تصریح کرد: امیدواریم با این اقدام بتوانیم در بهبود امنیت غذایی کشور اثرگذار باشیم و در این وضعیت فعلی گرانی گوشت، به‌سرعت بتوانیم فعالیت‌های خود را اجرایی کنیم.
در ادامه، دکتر مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاددانشگاهی هم با اشاره به طرح پژوهشگاه ابن‌سینا برای تولید خارج رحمی جنین گاو با استفاده از سه نژاد برتر گاو گفت: این کار بسیار بزرگ و ارزشمند است و به‌عنوان اولین کار برای کشور به یادگار خواهد ماند و مطمئن هستم که این کار نتایج خوبی برای کشور خواهد داشت.
معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی به اقدامات جهاددانشگاهی اشاره و اظهار کرد: کارهای جهاددانشگاهی همیشه کاربردی و با کیفیت بوده و این کار هم بسیار ارزشمند است.

دکتر رضایی با اشاره به کمبود گوشتی که در کشور وجود دارد افزود: واقعاً لازم است تغییراتی در سطح دامداری‌های کشور برای تأمین گوشت رخ دهد، ما در این مورد دو راه بیشتر نداریم یا اینکه درهای کشور را برای واردات گوشت و خروج ارز باز کنیم که این امکان‌پذیر نیست و یا اینکه خودمان سریع دست به کار شویم.
وی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که دام‌پروری تازه در حال تلألؤ پیدا کردن است و ارزش محصولات آن در حال مشخص شدن است، ارزش دام ایرانی بسیار بالا می‌باشد. این در وضعیت فعلی مشخص است، چون علی‌رغم این‌که کشورهای اطراف می‌توانند دام را از کشورهایی چون استرالیا با نرخی پایین تهیه کنند، اما دام ایرانی را هر رأس چهار میلیون تومان از قاچاقچیان می‌خرند.
دکتر رضایی افزود: تهیه‌ی گوشت از خارج برای ما هر کیلو 32 هزار تومان تمام می‌شود؛ این نرخ با تبدیل نرخ دلار برای کشورهای اطراف هم همین است، اما چرا حاضرند برای دام زنده‌ی ایرانی هر کیلو 150 هزار تومان پرداخت کنند، این نشان‌دهنده‌ی ارزش دام ایرانی است.
وی با بیان این‌که گفته می‌شود تهیه‌ی گوشت و محصولات کشاورزی از خارج مقرون به‌صرفه‌تر است، پس نیازی به تولید در داخل نیست، گفت: مگر می‌شود سالانه 900 هزار تن گوشت یا یک میلیارد و 300 میلیون جوجه به کشور وارد کرد؟ پس باید از تمام پتانسیل‌های کشور در این زمینه بهره برد.
معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی یکی از پتانسیل‌های فراموش‌شده‌ی در زمینه‌ی تولید دام را بخش خوراک اعلام و اظهار کرد: پسماندهای کشاورزی زیادی در کشور وجود دارد که می‌توان برای پرورش دام استفاده کرد؛ مثلاً در خوزستان نزدیک دو میلیون تن پسماند نیشکر سالانه به آتش کشیده می‌شود.
وی افزود: سالانه بین 800 هزار تا یک‌میلیون تن ذرت دانه‌ای در کشور کشت می‌شود، اما از باقیمانده این محصولات استفاده نمی‌شود.
دکتر رضایی در مورد پروژه‌ی پژوهشگاه ابن‌سینا یادآور شد: این کار باید حمایت شود، حمایت هم فقط پول و اعتبار نیست، این پروژه باید به دامداران معرفی شود تا سرمایه‌گذاران به سمت آن جذب شوند.

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: پتانسیل برای سرمایه‌گذاری در این بخش وجود دارد و باید برای استفاده از این پتانسیل کوشش کرد.
وی با بیان این‌که کمبود شدیدی در تولید گوشت وجود دارد، گفت: این کمبود حداقل به 150 هزار تن در سال می‌رسد، این رقم را باید در نسبت تولید گوشت از هر رأس دام قرار داد تا متوجه شد چه وضعیتی داریم طوری که از هریک میلیون رأس گوسفند 18 هزار تن گوشت تولید می‌شود؛ بنابراین این فرصت فراهم شده است تا در این بخش فعالیت کرد و قدری کمبود گوشت کشور را جبران کرد.

 
کلیدواژه ها: ابن سینا | معاون وزیر کشاورزی |


دفعات مشاهده: 256 بار   |   دفعات چاپ: 43 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پارک علم و فناوری البرز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Alborz Science And Technology Park

Designed & Developed by : Yektaweb