سیاست ها و برنامه های جدید پارک علم و فناوری البرز تشریح شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۲۳ | 

سیاست ها و برنامه های جدید پارک علم و فناوری البرز تشریح شد

رئیس پارک علم و فناوری البرز در گفتگو با برنامه اقتصاد پویا مرکز صدا و سیمای البرز، سیاست ها و برنامه های جدید پارک علم و فناوری البرز تشریح نمود.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، دکترعطااله ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز در این گفتگوی زنده ضمن معرفی دستاوردهای پارک علم و فناوری البرز گفت: پایه آنچه مقام معظم رهبری تحت عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح کردند اقتصاد دانشی است که در پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان بروز و ظهور پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه در حال نظام اشتغال و تولید شغل در دنیا دگرگون شده است یادآور شد: در بسیاری از کشورهای دنیا دیگر با آنچه موانع سنتی اشتغال نامیده می شود وجود ندارد چرا که ماهیت مشاغل تخصصی و خدماتی شده است به گونه ای که 50 درصد و در بسیاری از کشورها با استفاده از فناوری  بیش از 70 تا 80 درصد اشتغال مربوط به حوزه خدمات و خدمات تخصصی است.

 
دکتر ربانی به نقش فناوری و جایگاه پارک و مراکز رشد در بهره برداری از فناوری برای ایجاد مشاغل دانش بنیان اشاره کرد و افزود: خوشبختانه پارک ها و مراکز رشد در طول کمتر از دو دهه رشد بسیار خوبی را در کشورمان شاهد بوده اند و دولت محترم هم با عنایت ویژه به توانمندی این مراکز با همه محدودیت ها بودجه پارک ها و مراکز رشد را برای سال 1398 افزایش داده است که می توان از این نگاه حمایتی به پارک ها و شرکت های دانش بنیان قدردانی کرد.
رئیس پارک علم و فناوری البرز از پذیرش و حمایت بیش از 130 شرکت دانش بنیان و فناور توسط پارک علم و فناوری البرز خبر داد و اعلام کرد: این موضوع در نتیجه فراگیر شدن فعالیت های پارک در مجموعه استان و تعامل مثبت با بخش های علمی و اجرایی و صنعتی و دانشگاهی استان به نتیجه رسیده است که در بسیاری از زمینه ها شرکت های موفق این پارک به کمک صنایع و بخش های مختلف تولیدی و خدماتی شتافته اند و موجب رشد فناوری و رفع نیاز آن ها شده اند.
وی با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان صنایع و بخش های مختلف کشورمان را از وابستگی به خارج بی نیاز می کنند اظهار داشت: خوشبختانه از طریق شرکت های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری البرز و سایر ساختارهای ایجاد شده بیش از یک هزار اشتغال دانش بنیان در استان البرز ایجاد شده که بیش از 700 شغل مستقیم در پارک علم و فناوری البرز  بوده است.
دکتر ربانی با اشاره به عزم استان برای توسعه علمی و فناوری استان البرز تصریح کرد: همکاری خوبی بین استانداری، پارک علم و فناوری، دانشگاه خوارزمی و سایر دستگاه های علمی و اجرایی و صنعتی استان شکل گرفته که نمود این حرکت و کار جمعی در نمایشگاه پژوهش و فناوری استان البرز به منصه ظهور رسید و با استقبال خوب جامعه هدف یعنی مردم و صاحبان ایده ها و فناوران و فارغ التحصیلان و دانشجویان در هفته پژوهش و فناوری مواجه شد.
در ادامه وی به انجام گردش مالی، حدود هفتاد وهفت میلیارد ریال در حوزه فناوری و دانش فنی طی برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان البرز اشاره نمود و گفت: نمایشگاه پژوهش و فناوری و فن بازار امسال به بستری برای خرید و فروش فناوری و تجاری سازی بین بازیگران اصلی عرصه علم و فناوری و بخش های مختلف صنعتی و اجرایی تبدیل شد.
رئیس پارک علم و فناوری البرز در این گفتگو به بسترها و ظرفیت های حمایتی پارک البرز اشاره کرد و گفت: با توجه به قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان شرکت های فناور و فارغ التحصیلان صاحب ایده برای تجاری سازی فعالیت ها از معافیت های قانونی و مالیاتی در این پارک ها برخوردار می شوند و همچنین از فضای فیزیکی، مشاوره ای و سایر های حمایت ها در این مراکز برخوردار می شوند.
دکتر ربانی بر همکاری اداره های بیمه و دارایی با شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: با همکاری دستگاه های استانی این موضوعات تسهیل شده است و در موضوعات تلاش شده تا فضای مناسب کسب و کار در حوزه دانش بنیان و فناور برای فعالان این عرصه در پارک علم و فناوری البرز فراهم شود.
وی بر محدودیت های فیزیکی با توجه به حجم درخواست حضور فناوران در پارک البرز اشاره کرد و گفت: در این زمینه برخی از دستگاه های استان مثل اوقاف، شهرداری و استانداری قول هایی داده اند و ما آمادگی داریم با در اختیار گرفتن فضاهای لازم زیرساخت ها را برای استقرار و پذیرش شرکت های بیشتر فراهم نماییم.
رئیس پارک علم و فناوری البرز با اشاره به اینکه مردم و راس آنها فارغ التحصیلان بهترین زمینه ساز توسعه تجاری سازی و اشتغال دانش بنیان هستند افزود: مردم می توانند در این کسب و کارها سرمایه گذاری کنند و ما از سرمایه گذاری های مردمی حمایت می کنیم چرا که یکی از محدودیت ها در توسعه شرکت های دانش بنیان سرمایه در گردش و بحث ورود سرمایه گذاران است چرا که ما این امکان را فراهم می کنیم که سود سرمایه گذاران نیز در این حوزه تضمین شود.
در انتها این برنامه، دکتر ربانی بر توسعه وقف در حوزه فناوری و ایجاد اشتغال و کارآفرینی اشاره کرد و گفت: ثواب ایجاد اشتغال و توسعه شرکت های فناور و دانش بنیان قطعا کمتر از سایر زمینه ها نیست و تلاش می کنیم اوقاف کشور و استان البرز هم برای ورود به این حوزه فراهم شود.

 

کلیدواژه ها: اقتصاد پویا | دکتر ربانی | سیاست ها و برنامه های جدید پارک علم و فناوری البرز |


دفعات مشاهده: 245 بار   |   دفعات چاپ: 42 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پارک علم و فناوری البرز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Alborz Science And Technology Park

Designed & Developed by : Yektaweb