خرید کالای داخلی ایجاد شغل برای جوانان و بهبود وضعیت اقتصاد می‌شود

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۵ | 

خرید کالای داخلی ایجاد شغل برای جوانان و بهبود وضعیت اقتصاد می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: استقبال از خرید کالای داخلی زمینه ساز ایجاد شغل پایدار برای جوانان و در نتیجه کاهش بیکاری در جامعه و بهبود وضعیت اقتصاد است .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه یک بخش از چرخه مهم حمایت از کالای ایرانی بر عهده مسئولان و بخش دیگر بر عهده مردم است اظهار کرد: بخشی که بر عهده مردم است بسیار و مهم و تاثیرگذار است بدین معنا که اگر مجلس قوانین را بنویسد و دولت نیز بهترین اجرا را داشته باشد اما مردم اراده ای در حمایت از کالای داخلی نداشته باشند به طور قطع ناموفق خواهیم بود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم در این عرصه نیز مانند همه عرصه های ملی که در صحنه هستند باید در میدان حضور یابند و از کالای ایرانی بطور جدی حمایت کنند. درخواست ما از مردم این است که با حمایت از کالای ایران ساخت به رفع مشکلات اقتصادی کشور کمک کنند.

نماینده مردم کرمان درخانه ملت همچنین بیان کرد: وقتی انتظار و تاکید بر حمایت از کالای ایرانی است، همزمان هم باید کیفیت کالاها افزایش پیدا کند تا حمایت مردم از این بخش بالا برود از طرف دیگر رسانه ها نیز به منظور فرهنگ سازی در زمینه مصرف کالای ایرانی در جامعه باید نقش ایفا کنند.

وی با بیان اینکه 2 اقدام از مدت ها قبل در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، اظهار کرد: یکی از این موارد رفع موانع تولید و بخش دوم حمایت هایی است که باید انجام شود.

به گفته پورابراهیمی، دغدغه نخست فعالان اقتصادی موانع موجود بر سر راه فعالیت آنهاست که در این راستا مجموع این عوامل را در بررسی هایی به وسیله  کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس به چند دسته تقسیم کردیم. همچنین یکی از موضوع های مهم که از نظر فعالان اقتصادی برای تولید در داخل مشکلاتی را ایجاد کرده بحث تامین مالی  است که از عمده ترین منبع که نظام بانکی محسوب می شود، است.

وی در ادامه ابراز کرد: سطح دسترسی به منابع و نرخ های تامین مالی در این زمینه ایجاد مشکل کرده لذا در این حوزه باید اقداماتی انجام بگیرد تا بتوانیم این مانع مهم را از سر راه تولیدکنندگان برداریم. البته یکی دیگر از موارد مشکل آفرین در تولید داخلی در زمینه موضوع تولید وضعیت مالیات بر عملکرد و ارزش افزوده است که باید در این زمینه نیز اقدامات موثری انجام شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم از معضل سوم بر سر راه تولیدکنندگان با عنوان قوانین بیمه ای و حوزه قانون کار که بنگاه های تولیدی درگیر آن هستند نام برد و گفت: این سه مورد از جمله مهمترین عواملی است که بر تولید اثرگذار است که برای رفع آنها همه مسولان باید تلاش کنند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمینه مالیات اقدامات جاری کمیسیون اقتصادی به نتایج خوبی رسیده است افزود: هدف از مالیات ارزش افزوده این است که بتوانیم چرخه فرایندهای عملیاتی در اقتصاد کشور را شفاف کنیم و مالیات را از مصرف کننده بگیریم. یعنی هر کس مصرف بیشتری دارد مالیات بیشتری بپردازد اما این مهم پیش تر به دلیل نقصان در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و نبود زیرساخت ها انجام نمی شد.


پورابراهیمی همچنین عنوان کرد: این قانون ظرف یک ماه آینده کار در کمیسیون اقتصادی به انجام می رسد و در خرداد تصویب نهایی را خواهیم گرفت و در نهایت در زنجیره تولید حرکت مالیات، اخذ و استرداد اتفاق خواهد افتاد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اتفاق بعدی توافق با دولت است، گفت: برای اینکه بتوانیم مالیات بر مصرف را که بر اساس مالیات بر ارزش افزوده نهایی کنیم باید مالیات بر تولید را کاهش دهیم. کشور ما از جمله کشورهایی است که بالاترین نرخ مالیات بر تولید و عملکرد را دارد و این نرخ هم اکنون 25 درصد است.

وی ابراز کرد:خوشبختانه این توافق صورت گرفته است و به دلیل اینکه مالیات بر ارزش افزوده جایگزین مالیات بر عملکرد شود بنابراین تلاش بر این است پنج واحد درصد در گام اول میزان مالیات بر عملکرد بنگاهها را کاهش دهیم و این اتفاق می تواند رویکرد مثبتی را برای فعالیت های اقتصادی ایجاد کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم یکی از اقدامات دیگر کمیسیون اقتصادی در راستای حمایت از تولید داخلی را بررسی موضوع قاچاق کالا دانست و گفت: با اینکه اعلام می شود قاچاق کالا در کشور کاهش پیدا کرده اما آمارهای میزان سرانه مصرف و تولید در داخل و میزان واردات رسمی، مقدار قاچاق کالا را در کشور مشخص می کند. همچنین طی سالهای گذشته یکی از گلایه های جدی ما در مجلس از دولت این بود چرا قانون مبارزه با قاچاق کالا به طور کامل اجرا نمی شود و دولت اظهار کرده بود بخشی از این قانون دارای اشکالاتی است.

جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» با اهداف «جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان»، «حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران»، «ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت» و همچنین «کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی»، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه های دیداری و شنیداری، رسانه‌های دیجیتال و ایده بازار  و بخش دانش آموزی به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و به دبیر کلی پرویز کرمی و با شعار «فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی» در دی‌ماه سال جاری برپا می‌شود. آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره 15 آبان ماه سال جاری است.
منبع خبر:http://yon.ir/ya2Pb

کلیدواژه ها: بهبود وضعیت اقتصاد | خرید کالای داخلی | ایجاد شغل | جوانان |


دفعات مشاهده: 336 بار   |   دفعات چاپ: 94 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پارک علم و فناوری البرز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Alborz Science And Technology Park

Designed & Developed by : Yektaweb