نقش آفرینی اکوسیستم استارتاپی در حوزه‌های اولویت‌دار کشور

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۴ | 

نقش آفرینی اکوسیستم استارتاپی در حوزه‌های اولویت‌دار کشور

معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی نقطه عطف دوره جدید فعالیت استارتاپی کشور را مسئله محور بودن آن دانست.
 به گزارش  روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی الیاسی در نشست «فرصت‌های نوین کسب‌وکار در زیست‌بوم استارتاپی ایران» گفت: فعالین اکوسیستم استارتاپی و نیروی عمدتاً جوان، با روحیه کارآفرینی در کشور اقدامات بزرگی در کشور صورت داده‌اند که نتایج آن در کشور ملموس است. در حال حاضر این اکوسیستم جوان و در حال رشد و نمو، به مرحله دیگری از رشد و تعالی رسیده است که می‌توان آن را مرحله دوم رشد اکوسیستم استارت‌آپی و تمرکز آن بر مسائل، مشکلات و اولویت‌های موجود در کشور دانست.
معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی بیان کرد: کارآفرینی دانش‌بنیان و نوآوری در کشور ما شاید بیشتر از دو دهه  ریشه دارد. چرخه اول این عرصه در پارک‌های فناوری و مراکز رشد آغاز شد. در این راستا تلاش شد تا شرکت‌هایی حول مراکز علمی و دانشگاه‌ها شکل بگیرند. اقدامی که شاید با دو دهه تفاوت، دنیا نیز همین مسیر  را پیش‌ازاین طی کرده بود.
الیاسی ادامه داد: چرخه دوم که از نظر ما چرخه مهم‌تر و کامل‌تری است، با شکل‌گیری جریان استارتاپی آغاز شد و نزدیک به حدود ۶ سال سابقه دارد. می‌توان گفت نقطه قوت این عرصه نیز اکوسیستمی است که بازیگران گذشته نیز در آن حل شده و یا نقش-آفرینی می‌کنند. این عرصه روح هیجانی، پرشتاب و همراه با رفتارهای جدید از نظر آداب شکل‌گیری شرکت، جذب سرمایه و غیره را در خود دارد.
معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی نقطه عطف دوره جدید فعالیت استارتاپی کشور را مسئله محور بودن آن دانست و گفت: جامعه استارتاپی ایران امروز خود را به عنوان یک عنصر مؤثر با قابلیت تبدیل مسائل مزمن کشور به فرصتی برای اشتغال جوانان تحصیل‌کرده و خلق ثروت ثابت کرده است و باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی و نهادهای موجود در کشور، بستر را برای نقش‌آفرینی اکوسیستم استارت‌آپی در حل مسائل موجود فراهم سازیم.
وی ادامه داد: این اکوسیستم به خوبی می‌تواند در فضای حمایت کننده که هر یک از اجزای آن نقش صحیح و غیر مداخله‌گر ایفا کنند، رشد و نقش‌آفرینی کند.
الیاسی بیان کرد: با بررسی و مقایسه نقش و حوزه‌های فعالیت اکوسیستم استارت‌آپی در ایران و نقشی که این اکوسیستم در کشورهای مختلف جهان ایفا می‌کند، به این نتیجه رسیدیم که باید اکوسیستم استارتاپی را از حوزه فعالیت‌ها و نقش آن در اکوسیستم کسب و کار آن، متنوع و مترمز بر مسائل کنیم. 
وی گفت: تلاش داریم این پیام را به تمام فعالین عرصه اکوسیستم از جمله فعالان عرصه نوآوری، فعالین شتاب‌دهنده ها، مراکز نوآوری، صندوق‌های خطرپذیر و دیگر مراکز برسانیم. نشست امروز نیز بهانه‌ای برای شتاب این جریان است و این گفتمان‌سازی و هم‌اندیشی‌ها، ادامه خواهد داشت. چرا که در جامعه ما، مشکلات و ناکارآمدی‌هایی به چشم می‌خورد که این موارد فرصت حل مسئله و ایجاد کسب‌وکار را برای اکوسیستم استارت‌آپی فراهم می‌سازد.
منبع خبر:http://yon.ir/nCsE4


 
کلیدواژه ها: استارتاپ | معاونت علمی | اکوسیستم کار آفرینی | پارک علم و فناوری البرز |


دفعات مشاهده: 132 بار   |   دفعات چاپ: 17 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پارک علم و فناوری البرز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Alborz Science And Technology Park

Designed & Developed by : Yektaweb